Jogilag csak december 31-től, de valójában már holnaptól átadja az USA a Panama-csatornát a panamaiaknak. Jimmy Carter korábbi amerikai elnök lesz az átadó, míg az átvevő Mireya Moscoso panamai elnök. A ceremónián várhatóan részt vesz több latin-amerikai államfő, valamint oda várják János Károly spanyol királyt Zsófia királynéval egyetemben. Az ünnepségek színhelyét, a Miraflores zsilipet (webkamera) mindenesetre már napok óta takarítják, csinosítják. Az USA hadseregétől a panamai rendőrség speciális egysége veszi át a védelmet. Alberto Aleman Zubieta, a Csatorna Bizottság vezetője egy szombati sajtótájékoztatón azt nyilatkozta, hogy maguk is képesek mindennemű külső részvétel nélkül a biztonságos hajózást szavatolni. Jócskán vannak persze ellenző hangok is. A Hutchinson Whampoa, egy hong-kongi cég - amely konténer kikötőket épít az egész világon - tendert nyert Panamában is. Intenzív munkákban van mindkét parton: a csendes óceáni Balboánál és a karib tengeri Cristobalnál is. Konzervatív amerikai körök szerint ezzel voltaképpen Kína hídfőállását építik ki (Clinton elnök októberben már elutasította ezeket a vádaskodásokat). Az amerikai fennhatóság alatt álló Csatorna Övezetből már a fele amerikai elköltözött.
Az építést 1880-ban a franciák kezdték meg, és mintegy 20 évig dolgoztak. Ekkor a munkásokat tizedelő trópusi járványok és pénzügyi problémák miatt felhagytak az építéssel (kétes gazdasági ügyleteket azóta hívnak panamának). Majd amerikaiak vették át a munkát, és hatalmas erőkoncentrációval (75.000 ezer ember), hihetetlen nehézségek árán, különleges műszaki megoldásokkal 1914-re fejezték be. A Csatorna azóta is voltaképpen hiba nélkül üzemel, az akkori zsilipekkel, vezérlő rendszerekkel. Az első ugrópontként megadott hivatalos honlapon még a zsilipek működése is látható (Shockwave plugin kell!). Egykori metszetrajz, magassági viszonyok, vízszintek, zsiliprendszerek (ÉK felől, méretek mérföldben, lábban). A Csatorna története érdekes fotókkal. Egy szép további kép a Csatornát átívelő Amerikák hídjáról.
Csak 10 napja, 1999. december 4-én adta a Spektrum Tv a "Korunk csodái 5. - A Panama-csatorna" c. majdnem egy órás igen érdekes dokumentumfilmet - talán nem utoljára. Aki teheti, feltétlenül nézze meg. Nagyon izgalmas regényt írt a leendő amerikai kivonulásról 1996-ban a híres kémregény szerző, John Le Carré A panamai szabó címmel. Mint mindig, most is időben rámozdult az érdekes témára. Idei napilap cikk és hetilap cikkek a magyar sajtóból. Aki még többet akar tudni, holnap olvasson újságot, nézzen híradót :-)
A Hold évtizedek óta ma, azaz szerda éjjel a legnagyobb és legfényesebb, mérete 14 %-kal, fényessége 20 %-kal nagyobb a szokásosnál. Ennek mértékét csak úgy ránézésre elég nehéz érzékelni, de azt látjuk, hogy eléggé nagy és fényes. A jelenség oka a Hold, a Föld és a Nap ritka együttállásából ered. 22:00 óra körül (2100 GMT) a Hold pályája földközeli pontján tartózkodik (perigeum), ezen túl a Naphoz is viszonylag közel lesz. Mindezzel egybeesik a téli napforduló időpontja is, azaz ma van a leghosszabb éjszaka illetve a Hold ma van a legmagasabb pontján. Mindezek együttes hatása adja ki a nagyobb látszólagos holdtányért és a fényesebben világító zsemleképű kísérőnket.
Azért ez még nem rekord, 1893-ban. 1912-ben és 1930-ban még fényesebb volt a Hold, ahogy 2052-ben is az lesz. Az viszont, hogy a perigeum, telehold és napforduló egy napra essen, 150 évente fordul elő. Nézzetek ki a Holdra, itt Szekszárdon legalábbis felhőtlen az ég. Még szerencse, hogy nem a tengerparton lakunk, mert ma éjjel az együttállás miatt különösen erős lesz az apály és a dagály közti különbség.
A napforduló további nevezetessége még, hogy ilyenkor, egészen pontosan 21-én van Joszif Visszarionovics Sztálin születésnapja is. Ugyanakkor e körülmény és az év legsötétebb napja közt nem kell ok-okozati összefüggést keresni.
Eddig alapelv volt, hogy itt főleg kölföldi érdekességekről számoltam be, hiszen a magyar lapokat meg lehet találni és csak el kell olvasni. Most mégis kivételt teszek, mert a napokban véletlenül rábukkantam :-) egy érdekes gyűjteményre. Ez a Magvas Galéria, amiről kiderült, hogy a Magyar Nukleáris Társaság honlapjának "vizuális-nukleáris" képzőművészeti rovata. Alább pár mondatot kiragadok a már 25 körülire felszaporodott kis tárlat ismertetőiből:
Őselemek – kvázikristály kockákból összerakott levegő, tűz, víz, föld. A stellarátor – egy szép, torzultan szabályos plazmafizikai berendezés. Homer Simpson – ha valaki nem tudná, ő egy atomerőműves szakember. A griff dinamikus ébredése - zöldes szálakból nedvesen, barnán előbukkanak a karmok, fej, csőr és a szárnyak, a szálak feszülnek, nyúlanak. Zónatérképek - semmi közük a zónapörkölthöz, a zóna- előtag itt nem egy kis adag valamit, hanem egy atomreaktor aktív zónáját jelenti. Hidrogénatom állapotok - gyönyörű ábrákon, animáción. Három fémkép - középkori páncélos lovag, az őt figyelő legyezős királynő, és a fodros uszályt hordó udvarhölgy. Salvador Dalí - szürrealista atomi és uráni melankolikus idill. Jól bepakolva - a matrjoska, mint a radioaktív hulladéktárroló modellje. Befordított légyszem - mélyíts a sziklába egy aknát, helyezz el egy átlátszó tartályt, tölts belé 1000 tonna nehézvizet, vedd körül fényérzékeny detektorokkal és várd a neutrinókat. Az atom portréja - ahogy a gyerek szája legörbül, ha elveszik a játékát, úgy görbült le az atomot megfesteni szándékozóké is, mikor pontfelhővé foszlott kedvenc játékuk, az atom modellje.Nukleáris LEGO - megszállott játékosokról, akik kézbe sem veszik az építőelemeket, mert számítógéppel legóznak. A brüsszeli Atomium - egy 150 milliárdszorosan felnagyított elemi vaskristály. Atombálnák CD borítói - hullámokon átszűrődő napfénnyel megvilágított, rücskös fejű bálna atomszemmel kacsint ránk. Magvas op-art - Vasarely a lyoni autópályáról gyakran látta atomerőművek szürke betontömbjeit, és az az ötlete támadt, hogy milyen jó lenne kifesteni ezeket. Uránüveg - a lágyan csillogó zöldes-sárgás üveget angol nyelvterületen vaseline glassnak is hívják, német neve Annagelb vagy Eleonorengrün. Atomjégtörők jelvényen - üzemanyagot csak 4 évente kell felvenniük, az Északi sark körül átlag 2,5 m vastag jégmezőn 18 km/h sebességgel haladnak. Túlélő-ruha szobrok - ha jön a sugár, gyorsan húzzunk fel "fehérbúvármacskafülű" fémsisakot, lehetőleg gumikalucsnival és könnyen dekontaminálható kerekes polietilén szoknyával. Atomkakas, generátor - a Kraftwerk együttes Rádió-Aktivitás lemezének dalai: Geiger számláló, Radioaktivitás, Rádióföld, Léghullámok, Intermission, News, Az energia hangja, Antenna, Rádiócsillagok, Uránium, Tranzisztor, Ohm Sweet Ohm. Ha valaki ennyi felvezetés után kíváncsi lett rá, ide látogasson.
A szakma és a kritikusok szerint minden idők legjobb magyar filmje a Jancsó Miklós által rendezett Szegénylegények. 1965-ben készült - ez volt a hazai filmművészet nagy áttörésének időszaka. A következő évben, 1966-ban mutatták be, tíz évvel az 1956-os felkelés után. Maga a film 1869-ben játszódik, 20 évvel a levert forradalmat követően. A konkrét történet negyvennyolc tragikus utójátéka, a pusztai parasztok és 1848-as betyárok befogása majd egymás ellen történő kijátszása, közülük a szabadságharcban aktívan részt vettek kiszűrése. Rádai Gedeon, a hatalom megbízottja a pszichológiai terror minden fajtáját beveti e cél érdekében.
A most már lassan halhatatlanságba vonuló film különféle nyelveken más-más címen jelent meg. A címek elég beszédesek, így csak ha ezeket vesszük sorra, már akkor is sokat megtudunk a filmről. A forgatáskori magyar munkacím Nehézéletűek volt. Angol nyelvű országokban The Round-up-ként szerepel, ami begyűjtést jelent. Hasonlóan az orosz Oblava címhez, ami körülbelül annyit tesz: összefogdosás. Franciául Les sans espoir, azaz reménytelenek. Lengyelül Desperaci, ami nyilván a több nyelvbe átvett spanyol desperado szóból származik, jelentése tehát banditák vagy némi jóindulattal betyárok. Ez az apró linkgyűjtemény egyeben azt is tanúsítja, hogy a műnek nem csak a magyar filmművészet számára van jelentősége, sok ország filmográfiájában fellelhető.
A Szegénylegények látványvilága állítólag egyedülálló a filmtörténetben. Jellemzőek a hosszú, vízszintes kameramozgások és a nyílt nagy térségekben mindig valamilyen koreografiával ezzel szemközt vitt tömegek. A Szegénylegényekben száraz meleg van, hidegek a pusztai hajnalok, lakonikusan ritkák, súlyosak a szavak, lassúak és élesek a drámák. A vibráló videoklipeken nevelkedő nemzedéknek ezt az akarattal visszafogott tempót nagyon nehéz lehet kibírni. Bár az is lehet, hogy éppen a kontraszt miatt élvezik. A Jancsó filmekben a valós-látszólagos vontatottság ellenére valami mindig történik (pl. legalább félmeztelen lányok táncolnak, vagy lovak futkosnak).
A Szegénylegények itthon és külföldön egyaránt hatalmas vitákat kavart. 1966-ban Cannes-ban rokonszenvtüntetést és botrányt váltott ki, mert nem kapott díjat. Elnyerte viszont az egyik legrangosabb elismerést, a Londoni filmkritikusok díját az év legjobb külföldi filmjéért. 79 éves alkotója azóta is sok filmet csinált, ma is dolgozik, nyilatkozik. A napokban készült el több éves munka után a tevékenységét, nézeteit ismertető "Jancsó" CD-ROM.
Ha minden jól megy, február 12-én és 13-án, azaz szombat déltől vasárnap délig egy Rodez nevű francia városkában nagy dologra kerül sor. Open Des Webmasters 2000 néven az idén is versenyt rendeznek amatőr és profi webfaragók számára.
2-4 fős csapatoknak on-line interneten lógva 24 óra alatt egy teljes honlapot kell összerakni. Az amatőröknél két alkategória is van: hagyományos eszközökkel illetve Flash haszálatával készített weboldalak. A profiknál egy vállalkozás internetes kikötőjének a modelljét kell elkészíteni, a zsűrinek és a közönségnek való bemutatására is kapnak max. 15 percet A készítendő lap témáját a versenyzők csak 15 perccel a start előtt tudják meg.
Mintegy 50-60 csapatot várnak, de legfeljebb 80 indulhat a műkedvelőknél és a hivatásosaknál is. Minden csapat kap 1 asztalt, 4 széket, 1 analóg telefont, a számítógép(ek)nek betápot és a résztvevőknek enni- és innivalót. Persze nem igyen, húzós beugrót kell fizetni: a nevezési díj amatőröknek 250 FRF/fő, míg a profiknak 2500 FRF/csapat (ez majdnem tíz- illetve százezer forint). A díjak: mindenféle hardver, szoftver, előfizetések, felhasználható hirdetési bannerek, utazások. Eredményt majd a következő hétvégén hirdetnek.
Párhuzamosan további rendezvényekre kerül sor: kerekasztal viták, előadások többek között a multimédiáról. Helyben fog zajlani az úgynevezett e=M6 robotok regionális selejtezője is (ez évente változó témájú, pl. egyszer valami mű-szumó szerű küzdelem volt, "ki tudja fellökni a másikat" alapon).
Itt olvashatunk a tavalyi versenyről (1999. április). Nagyon szép, de van egy baja: minden csak franciául folyik :-(