null www.csatolna.hu - főoldal
iv null
 Magunkról    Újdonságok    Publikációk    Rendezvények    Szépek    Érdekességek    Körpanorámák    Tolna megye    Időjárás    Webkamera    Impresszum  
 
 

CsaTolna feladványok, földgömbi keresés

A GoogleMaps és GoogleEarth megjelenésével új távlatok nyíltak a földgömbön való otthon ülő keresgélés előtt. Nem kell szégyenkeznünk annyiban, hogy hazai viszonyok közt jó térképi keresésre ad alkalmat a Térképcentrum is.

Alább olyan feladatok sorakoznak, amelyek egy kicsit a CsaTolna két éve futó versversenyére rímelnek. A játék munkaneve egyelőre "földgömb szörcs", azaz [fgs]. Jó keresést!

Az eddigi összes keresés kmz formátumban: . A korábbi feladatok tízes csoportokban (katt a kiválasztottra):
1.  Niagara és George erőd    börtön Lipótváron    Argonne fehér szarvasa    nácik Nürnbergben    Petrarca    Riga    München    Józsefváros    Groote Schuur    Percy és Hadassah  
2.  Héttorony, Arad    ESO teleszkópok    U-505    Belovezsszkaja Puscsa    Liptói falumúzeum    szeminárium Venegono-alsón    Dachstein/Hallstätter gleccser    Kunffy és Rippl-Rónai    villa Pulában    Szun Jat-szen  
3.  Fácánok szigete    nagy bazárok    a Ghan    kumisz    székóriás    Mont Royal    Manaus    Musza Dagh    Königsberg 7 hídja    Caprivi földsáv  
4.  ÉNy átjáró    Garibaldi    Vogelsang    Harald, Roskildéből    U2, Powers    Santiagók    Bercsényi huszárok    Makaó    Ninoy    Salerno  
5.  Haugland helyei    Atlanti repülés    Szt. Gellért    Belfort    metrók    Meszolongi    Savonlinna    neves szelek    nő az ablakban    nápolyi dalok  
6.  gyorsítók    bárányos ember    Babits, Eötvös    sípályák    ásványvizek    napos helyek    Sacco-Vanzetti    brit atombombák    radarok    északi könyvtárak  
7.  világítótornyok    River Cottage    haditemetők    a Selyemúton    hidakról    külemlékmű    alföldi kirándulás    hol alszom?    új Kárász    lójáratban  
8.  megújulók    falak    Martello torony    tudósaink    Bauhaus    Pintér művei    Loti kávéház    Kölliken    Kreutzer    légvédelmi tornyok  
9.  magyar Hollywood    lipicai    Krétai lelet    Ralli múzeumok    lány, pincében    múzeális hajók    Memento mori    szívhang    Vilnius    Kufstein  
Már fut a tizedik is:
 bazaltoszlop    latinház    sörnyitó    Balto    venéz nőszobor    parti reptér    extraház    elfogva    londokk  

51. feladat, 2007. december 15. 20:23:10, kitűző: elbi
elbi: Négy megadott kép, négy valamiről:



Kérdések, feladványok: (1) Mik ezek? (2) Hol vannak? (3) Kérnék egy linket, képet egy olyan ötödikről, ami orosz földön van! (4) Mi köze van a negyediknek a hegyhez?
Határidő: már jövőre, de alig.
elbi: Először Karcsi küldött hibátlan megfejtést, aztán Gyuri próbálkozott, de neki nem volt meg Brookhaven, majd CsA jött első küldeményével. Annyit könnyítettem Gyurinak, hogy sok Nobelt kapott az itt folyó munka, és az egyik legrégibb; nagyon logikusan erre Berkeley-t mondta, de az nem így néz ki, eztán feladta. Végül CsA is pontosította a (4)-re először adott hibás megfejtését. Vele közben sok-sok levelet váltottunk, belelkesedve a szerpuhovi/protvinói érdekes fejleményeken.
Karcsi:
(1) A képeket nézve rögtön megsejtettem, hogy ezek az objektumoknak részecske-gyorsítóknak kell lenniük. Erre rákeresve, viszonylag gyorsan megvolt három helyszín, a másodikkal voltak gondjaim, valahogy nem tudtam megtalálni sokáig, de a végén sikerült.
(2a) Ez egy 3 km hosszú rádiófrekvenciás lineáris részecskegyorsító, mely elektronokat és pozitronokat gyorsít. Kaliforniában, a Menlo Parki Sand Hill Roadon található. Az objektum neve Stanford Linear Accelerator Center (Stanfordi Lineáris Gyorsítóközpont, SLAC), a Stanford Egyetem működteti, 1962-ben alapították. Geolink, leírás, hivatalos honlap.
(2b) A Brookhavenben (USA, New York állam Long Island) lévő körkörös gyorsító (Relativistic Heavy Ion Collider, RHIC), amelyet a Brookhaveni Nemzeti Laboratórium működtet. Geolink, leírás, hivatalos honlap, egy kép a kütyük elhelyezkedéséről.
(2c) A Chicago melletti Bataviában lévő körkörös gyorsító. A Tevatron nevű gyorsítógyűrű 1983 óta működik. A feltűnő tereptárgy 4 mérföld (6,4 km) kerületű. Ez a világ egyik legnagyobb energiájú részecskegyorsítója. Amerikai bölények élnek a gyorsító területén, amelyeket még az első igazgató, Wilson telepített be. Jelenleg is minden tavasszal születnek kisborjak. A Tevatront a Fermilab (Fermi National Accelerator Laboratory, FNAL), illetve a Chicagói Egyetem energia osztálya működteti. Geolink, leírás, hivatalos honlap.
(2d) A CERN telephelyét ábrázolja Genftől északra. A képen látható körkörös gyorsító a PS nevű 28 GeV-os protonszinkrotron, melyet 1959-ben építettek. Jelenleg előgyorsítóként szolgál. Geolink, leírás, hivatalos honlap.
A CERN legnagyobb feladata jelenleg a tervek szerint 2007-ben elinduló nagy hadronütköztető (LHC, Large Hadron Collider) építése és az ezzel kapcsolatos kísérletek. Ez egy 27 km kerületű alagutat fog használni. Az alagút 100 méterrel a föld alatt húzódik a genfi repülőtér és a közeli Jura-hegység között. Leírás, hivatalos honlap. Képek az LHC-ről: kép1, kép2, kép3, vagy az alábbi belső gömbpanoráma (katt):

(c) 2007 Peter McCready.

(3) Orosz vonatkozás pl.: Novoszibirszk, vagy Dubna, utóbbiról magyarul.
(4) Az ötödik kép az olaszországi Gran Sasso-hegységet ábrázolja, mely helyszínként szerepet játszik a CERN egy további projektjében. Ez a projekt a CERN neutrínók a Gran Sasso-nak (CNGS, CERN Neutrinos to Gran Sasso) elnevezésű. Ebben a kísérletben a CERN-ből müon-neutrinókat irányítanak egy már meglévő olaszországi Gran Sasso-hegység alatti alagútban lévő neutrinódetektorra. A hegy leírása, labor leírása, honlap.

Gyuri:
A második képpel nem tudtam mit kezdeni, nyilván ez is valamilyen részecskegyorsító valahol a világban...
(2a) http://www.slac.stanford.edu/ Menlo Park, Kalifornia
(2b) :-)
(2c) http://www.fnal.gov/ Batavia, Illinois
(2d) http://public.web.cern.ch/Public/Welcome.html Meyrin, Svájc
(3) http://www.jinr.ru/index.htm, http://en.wikipedia.org/wiki/JINR
(4) http://www.lngs.infn.it/ Asseggi L'Aquila, Olaszország http://www.ilgransasso.com/
CsA:
(1) Részecskegyorsítók. Gyorsítókról általában, egy felsorolás.
(2a) A Stanfordi Lineáris Gyorsító Központ; SLAC, Stanford, CA (USA), .
(2b) Relativisztikus Nehézion Ütköztető; RHIC, Brookhaven, Long Island, NY (USA), .
(2c) Fermilab, Tevatron (nagy kör) az injektor körrel (kis kör); Batavia, IL (Chicago nyugati külvárosa, USA), .
(2d) Részecskefizikai Kutatások Európai Szervezete; CERN, Meyrin (CH), Genf nyugati szélén és részben (F).
Itt is több létesítmény van: LHC, SPS, PS stb.
Különleges kmz - videók, felszín alatti objektumok, 3D épületek, részecske animáció: javasolt GE-vel nézni, GM korlátozottan mutatja.
(3) Nagyenergiájú Fizikai Intézet, IHEP/IFVE, U-70 protongyorsító; Protvino (Oroszo.), . fotó.
A 60-70-es években szerpuhovi gyorsítóként ismerték, akkoriban 5 évig világrekorder volt. Protvino a kezdetben Szerpuhov-7 néven futott, csak 1965-től kapott nevet és önáló városi rangot, lásd a Wikipédiában angolul, oroszul. A mára 35 ezres kisváros a 125 ezres Szerpuhovtól 10-15 km-re esik DNy-ra: térkép. Alapvetően az Intézet köré épült, más komolyabb eleinte nem is volt ott.
Itt a megfejtést már majdnem befejezettnek véltem, mikor további geolinket keresve erre bukkantam: .
Az U-70-től északra találtam egy jóval nagyobb kört "nyedosztroennüj uszkorityel" (el nem készült gyorsító) feliratú keretben. Rákattintva egy bizonyos UNK (uszkorityelno-nakopitelnüj kompleksz, azaz gyorsító-tároló komplex) abbahagyott projektje rajzolódott ki. Erre a keresgélés új irányt vett.
Sajátságos, hogy az Intézet honlapján hibára fut minden UNK-ra irányló link (nyilván azt is törölték).
Az első értékelhető találat egy cikk volt a "Tudomány és élet" ismeretterjesztő folyóiratból, 1995-ből. Érdekes módon az alagútfúrók weblapjáról, utólag kommentált változatban.

Lényege: 1994-re az egyre kevésbé csordogáló pénz ellenére a metróépítők kifúrták a közel 21 km hosszú, keresztmetszetében 5 m átmérőjű kört formázó nagy alagutat és az U-70-től átvezető alagutat. Az utóbbi átvezető alagútban kiépült a vákuum- és mágneses rendszer, az előgyorsított protonokat át tudták lőni az új nagy kör becsatlakozási pontjáig. Itt a tervek szerint két fokozatban, először 600 GeV közbülső, majd 3 TeV végső energiát értek volna el. De a nagy alagút burkolása teljesen nem készült el, a berendezések csak részben érkeztek be. Nagyméretű, bonyolult és ezres sorozatú berendezésparkra gondoljunk. Pl. óriás mágnesekre, melyeket a végső fokozatnál ráadásul hűtött, szupravezető tekercsekkel terveztek. Vagy arra a vákuumrendszerre, amely a részecskék pályáját képező, 8 cm átmérőjű acélcsőben létrehozza és fenntartja a légritka teret.
A giga-, vagy inkább terraprojektet finanszírozási gondok miatt a Szovjetunió szétesése után, a kilencvenes években befagyasztották. Főmérnöke az USÁ-ba települt...
A kör alagút 20-60 m-re a felszín alatt vezet, érintetlen erdő és falvak alatt, méretei a moszkvai metró körgyűrű vonalához hasonlóak. Itt is bizonyos távolságra termek ("állomások") készültek a berendezéseknek és ahonnan függőleges aknák vezetnek a felszínre.
Előkerült egy akkori tudományos igényességű, angol nyelvű publikáció is az említett "Tudomány és élet" TIT szintű cikk egyik társszerzőjétől.
Jelenleg sok orosz tudós dolgozik a CERN nemzetközi berendezésein. Egyre kisebb az esély az UNK befejezésére, még ha Oroszországnak ma jobban is megy, mint a szovjet végnapokban. Az alagút tovább várja sorsát, világítása, szellőztetése, talajvíz elszívása ma is működik...
(4) Ez a CNGS (CERN Neutrinos to Gran Sasso). A kísérletben neutrínókat irányítanak az olaszországi Gran Sasso-hegység alatti neutrínó detektorba. A hegyről, cikk földalatti laboratoriumáról (lásd a végét).

52. feladat, 2007. december 18. 22:02:17, kitűző: Karcsi
Karcsi:
(1) A képen egy piactér látható közepén egy szoborral. Mi a kisváros neve, ahol ez a piac van?
(2) Ki a szobor alkotója?
(3) A művészt mi köti a városhoz, illetve ott milyen művészeti ágban alkotott? Ezt a művészetet kinél tanulta?
(4) Mi a művész egy másik híres alkotása, amely szintén e városban található?
(5) Milyen ismétlődő rendezvény színhelye e város?
(6) A város egy kézműves iparág "Mekkája", mi ez?
(7) A városnak magyar kapcsolatai is vannak, van testvérvárosa Magyarországon, illetve keresett rendezvényen rendszeresen szerepelnek magyar alkotók is. Mi a testvérváros neve? Meg kellenne említeni néhány magyar alkotót!
(8) Végül ez a város végső nyughelye egy másik híres művésznek, ki ő?
Határidő: 2008. 01.15
Karcsi: Két teljes, pontos megfejtés érkezett (sajnos a 2. listalevélként, agyonütve esetleges továbbiakat). Gratulálok!
Még mielőtt bárki megint kérdezné: igen, 2004-ben jártam ott és akkor készítettem ezt a képet a szoborról.
Gyuri:
(1) A kisváros a franciaországi Vallauris (Alpes-Maritimes megye).
(2) Az alkotóművész neve Pablo Picasso, a mű címe L'Homme au mouton.
(3) Picasso életének egy részét (1948-1955) itt töltötte, kerámiatárgyak készítésével foglalkozott, helyi mesterei Suzanne és Georges Ramié voltak a Madoura Ateliers-ben.
(4) A városka kastélykápolnájában helyezték el a művész két festményét, a La Guerre-t és a La Paix-t.
(5) Vallauris 1966 óta ad helyet a nemzetközi kerámiaművészeti biennálénak.
(6) A város fazekasairól, agyagművességéről híresült el.
(7) Vallauris magyar testvérvárosa Hódmezővásárhely; két a biennálén részvett magyar alkotóművészt találtam a Google segítségével - Pusztai Ágostont és Geszler Máriát.
(8) Jean Marais színművész ugyan nem itt halt meg, de itt helyezték végső nyugalomra.
CsA:
(2) Megjött az isteni szikra: beírtam a 'Picasso sheep' keresőszavakat és valahányadiknak kiköpte a szobrot.
Picasso: "L'homme au mouton" (Bárányos ember).
(1) Vallauris nevű francia városkában áll a szobor.
Paris-Match tudósítás az avatásáról.
Jobb fotók a környékről: kép1, kép2, kép3, kép4 (2. alulról).
Ezekből összerakható a pontos hely: ,
(3) Utolsó felesége, Jacqueline Roque Vallaurisban dolgozott, keramikusként és kerámiabolti eladónőként. A mester a Ramié házaspár Madoura műhelyében ismerkedett a fazekassággal.
(4) Háború és béke kápolna. Panorámája itt pörög.
(5) Biennale de la Céramique contemporaine.
(6) Vallauris állítólag a római idők óta fazakas település, de ma vitán felül a francia kerámiagyártás központja (az igazi fellendülés Picassonak köszönhető).
(7) Hódmezővásárhely. Végvári Gyula. Tuza László, Orosz Mária, Majoros János, Péter Ágnes, Borza Teréz, Bod Éva, Szemerki Teréz... innen és innen.
(8) Jean Marais filmszínész, aki utolsó éveit a városkában töltötte.

53. feladat, 2007. december 23. 10:18:22, kitűző: CsA
CsA: Hét földrajzi helyet sorol egy irodalmi mű. Közülük hat valódi, míg egy csak egy másik irodalmi műben szerepel, de - hogy, hogy nem - a geonames.org a következő koordináták egyikén hozza. A helyek: 48.888,2.351 | 51.618,-0.126 | 32.698,35.307 | 43.067,12.617 | 47.500,20.500 | 41.424,2.170 | 19.565,-99.127
Megfejtendő a hét hely neve alapján a két irodalmi mű (szerzők, címek).
Ez a montázs csak azt mutatja, hogy jó úton jártok-e. Határidő: január 7.
Később. Könnyítek - az első mű egy híres magyar költő verse (a helységnevek írásmódja nem mindig a ma elfogadott!). Ha a vers megvan, kipottyan a kakukktojás, onnan előjön egy magyar regény.
A rádió igyekezett korhű lenni.
CsA: Az egyetlen eredményes megfejtő elbi, bár ő közben már feladta (ennek hatására írtam a könnyítést). Úgy tűnik, a véletlen közrejátszott nála a helyes megoldás fellelésében.
- elbi először:
Gyors lokációk után (Párizs, London, Názáret, Assisi, Kisköre, Barcelona, Mexikó - sejtésem szerint Kisköre a kakuktojás) semmit sem találva és szembesülve sekélyes irodalmi ismereteimmel és fantáziátlanságommal (szöcske+rádió) feladtam.
- elbi másodszor:
Na, pont most kerestem Babits verset ma délutáni képeimhez, és erre mit találok... Babits Mihály: Rimek. Most már csak a regény kéne, hogy beugorjon. "Tiszarét"?
- elbi harmadszor:
Szerintem a rádió későbbi, de lehet, hogy tévedek. És a tücsök szöcske a képen :-)
Püff neki, egy kis eredményre jut, és máris a feladatot fumigálja! A kellemetlen csak az, hogy mindkettőben igaza van. A szerk.
- elbi negyedszer:
Tiszaréthez a Gugli a Falu jegyzőjét adja Eötvöstől.
Karcsi írta a kitűzőnek:
Nem szokásom panaszkodni, csak tudósítalak, hogy sokat foglalkoztam feladatoddal, de eddig nem jutottam dülőre. Szabó Lőrinc (Tücsökzene) és Kosztolányi Dezső (Pacsirta) került a látóterembe, de nem tudtam bizonyítani. E körül keringtem és nem tudtam másfelé menni.
CsA: Látod elbi, nem Szöcskezene! És tényleg, volt valaha Pacsirta rádió is! De hát ez most vakvágány. Vállver elbinél.
Azért gyorsan "összevágtam" egy javított képet is.

54. feladat, 2007. december 28. 01:03:26, kitűző: elbi
elbi: Hogy közelítsünk a 100-hoz, feladok egy újabb feladványt. Úgy emlékszem, még nem nagyon volt sport témájú kérdés. Pedig most szezonja van a sísportnak. Feltettem ide 4 sípálya képét, eléggé végletes válogatásban (katt):

     

(1) Köztük van az egyik leghírhettebb, ahol a FIS világkupa egyik futamát is rendezik, és ez a leggyorsabb pálya. Merre találjuk? Melyik hegyről ereszkednek alá a sportolók? Helyét a zöld nyíl jelzi.
(2) Van egy pálya, ahol már több olimpiai futamot is rendeztek. Az egyik évben az (1)-nél említett pályán is többször nyertes legendás sielő nagyszámú hazai közönség elött esélyeshez méltóan olimpiai bajnok lett itt. Melyik évben? Ki a sportoló? Melyik város mellett van ez a hegy? Hogy hívják ezt a hegyet?
(3) Két hazai pálya képét is beteszem. Az egyiken tavalyelőtt 300 milliós fejlesztést hajtottak végre, aminek eredményeként a tavalyi balsikeű év után az idén jelen pillantban is már lehet síelni. Melyik pályáról van szó?
(4) Végül a legszerényebb pálya a hozzánk legközelebbi. De hol is van? Linkek, geolinkek, érdekességek is bőven jöhetnek.
Határidő: január 10.

Karcsi: A két hazai pálya viszonylag gyorsan meglett, de a külföldiekkel gondom volt. Az innsbruckit megtalálva sajnos folyton Kitzbühel felé mentem, de amikor elkezdtem Franz Klammer felől közelíteni, a Wengen is előállt:
(1) Az első pálya a 4. képen látható. A svájci Wengenben van, a Jungfrau közelében, itt rendeznek FIS világkupa futamot is. A futam neve Lauberhornrennen. Itt nyert futamot Franz Klammer, ("Ferenc császár") 1975-ben, 1976-ban és 1977-ben:
, , leírás pályáról. A pálya a Lauberhorn (2473 m) csúcsról indul Wengen felé.
Érdekesség itt a közlekedés, mert itt van Európa legmagasabban lévő vasútja, a Jungfraubahn, felső állomása 3454 m magasságban. Interlakenból indul a Jungfraujoch csúcsára, áthaladva Wengenen is. A vasúton volt szerencsém utazni, de sajnos az akkori felvételeim nem elérhetők. A vasút valóban fantasztikus, nagyon drága és igen forgalmas. Amikor felfelé mentünk, nem értettük, hogy a szembejövő vonatban miért alszik mindenki. Visszafelé derült ki, hogy a légnyomás változása van ilyen hatással az emberre. Mi nyáron voltunk ott, akkor a startnál 26 fok és normál légnyomás, a célnál -2 fok és kb. 550 Hgmm volt.
(2) A következő pálya, ahol olimpiai futamot rendeztek, a 3. képen látható. Ez az Innsbruck melletti Patscherkofel (2250 m).
, , interaktív térkép pályáról.
Itt lett olimpiai bajnok Franz Klammer 1976-ban a XII. Téli Olimpián. A város neve Innsbruck.
Érdekesség, hogy Franz Klammer, a lesiklás legendája pontosan az 50. születésnapján nyitotta meg a róla elnevezett új, több mint 3 km hosszú, világkupa futamok rendezésére is alkalmas lesiklópályát Bad Kleinkirchheimben, Karintiában.
(3) Az egyik hazai pálya a Bakonyban, Eplényben van. Itt hozták létre 300 MFt-os beruházással Magyarország legtöbb kezelt sípályájával rendelkező síterepét. Ez az 1. képen látható.
, .
(4) A legszerényebb hazai pálya a Paks-Dunakömlődi, amely az Atomerőmű támogatásával jött létre. Ezt a 2. kép mutatja.
, .
elbi: Karcsi megfejtése tökéletes. CsA is majdnem teljeset küldött, tőle most csak egy link: .
A wengeni pályához lenne csak egy rövid kiegészítésem. Hogy miért neveztem el "hírhedtnek"? Nehézsége és a sok súlyos baleset miatt, amelyek közül kiemelkedik Reinstadler halálos balesete még 1991-ből. Máig emlékszem a TV-ben is ment sokkoló képsorokra.
Most, amikor ezeket írom, kb. 15 óra van hátra az idei futamig. A tavalyi nyertest megnézhetjük itt: - tavaly ott sem voltak jók a hóviszonyok. Végül Klammer egykori olimpiai futama: . (kicsit később, a szerk.) Legvégül az idei győztes futás: .
Úgy gondoltam, hogy akinek volt szerencséje megismerni az Alpokat, az az űrből is felismeri a híres Lauterbrunnen völgyet, ami az Alpok egyik legfantasztikusabb része.

55. feladat, 2008. január 2. 17:31:27, kitűző: CsA
CsA: A sok pezsgő után most egy darabig ne is nézzünk alkoholra!

A számozott - és kissé lemeztelenített - képeken csupa olyasmi látható, amivel már magam is megismerkedtem. Hamar rá lehet jönni, miről van szó.
(1) Először ezt kéne gyűjtőnévvel megnevezni.
(2) Majd pedig célszerű találni egy-két olyan gyűjtőlapot, ami a neten ilyesmivel foglalkozik, mert segíthet a folytatásban. Itt link(ek)et kérek.
(3) Jó lenne minél többet azonosítani a számozott nyolcak közül.
(4) Összetartozó párokat kéne képezni a számmal és betűvel jelölt képsorok elemei közt. Egy-egy mondatos indoklás is jöhet - ha egy kettős kizárásos alapon párosítva, vagy vannak találgatások is, akkor azt írjátok.
(5) Beküldendők még kapcsolódó földrajzi helyek (ország, település, esetleg geolink) minél többre.
A teljesség csak a párok kijelölésénél üdvözölt. A feladat nem a verejtékről szól, így a még viszonylag könnyed fejtéssel meghatározható mélység legyen az irányadó.
Határidő: január 13.

CsA: Lássuk először a megoldást! (1) Ásványvizek. (2) Gyűjtőlapok: lap1, lap2, lap3, lap4, lap5. Innen (3)-(4)-(5) táblázatba foglalva:

1. Balfi Balf, Magyarország dA balfi Savanyúkút kép
2. Borzsomi Borzsomi, Grúzia hA Borzsomi forrás üvegcsarnoka lap
3. Evian Evian-les-Bains, Franciaország bAz evianai Cachat forrás épülete
4. Narzan Kiszlovodszk, Oroszország, É-Kaukázus aFedett Narzan forrás
5. Perrier Vergéze, Franciaország gA Perrier palackozó üzem műholdas képe
6. Radenska Radenci, Szlovénia cA Radenska-Plus reklám részlete lap
7. San Benedetto Scorzé, Olaszország eA San Benedetto töltőüzem a térképen
8. Theodora Káli medence, Magyarország fA ravennai Theodora mozaik részlete

A megfejtők teljesítménye:
- Elsőként Gyuri küldött 3 gyűjtőlapot, minden vizet és helyet jól megnevezett. Öt párt tudott, hármat tippelt, de csak a két palackozó műholdképét cserélte fel (5e, 7g) és a geolinkek elmaradtak.
- Karcsi következett. Mindenben helyes és majdnem teljes volt, bár a Borzsomi körül eleinte tétovázott. Erre geolinket sem talált gugliéknál. Nagyon sokat dolgozott, bár külön írtam, hogy inkább könnyedre vegyétek.
- Harmadiknak elbitől kaptam "ásványvizes torzót". A Perrier nem jött neki össze (erre valami örményt gyanított), s a Narzant sem találta ki. A párokból kettőt tudott (7e, 8f), a többit tippelte, egyet helyesen. Egy geolinket talált.
- Végül QnJ továbbított egy pajzán képsorozatot, melyből most csak egy részletet adok közre. Megoldásnak kevéske, de jelentősen színesítette a feladat szépségeit!
Minden lapocka a gazdája érdemei mértékében dícsérőleg paskolva!

56. feladat, 2008. január 10. 10:40:37, kitűző: Karcsi
Karcsi:
Most már napok óta barátságtalan ködös idő van, ezért úgy gondoltam, egy naposabb helyeket idéző feladatot tűzök ki. Talán nem lesz sem könnyű, sem nehéz. Aki már járt ezeken a helyeken, annak szerencséje van minden szempontból. A 9 kép 3 földrajzi helyhez kapcsolódik.
Kérdések:
(1) Melyik ez a 3 hely (geolink)?
(2) Mely képek melyik helyszínhez kapcsolódnak?
(3) Mi van az egyes képeken?
(4) Hol lehetnek ezek a földrajzi helyen belül?
(5) Tudunk-e valami fontosat, érdekeset a helyszínekről?
Határidő: január 20.
1 2 3
4 5 6
7 8 9
Karcsi kéretlen könnyítései:
- Január 10. Mindhárom helyszín Európa melegebb, magyarok által látogatottabb részein van. Lehet, hogy a kép hibája, de a fán az a sok rücsök lepke, mint a leveleken is látszik. A szobor pedig nem pápát ábrázol, hanem szentet.
8a - Január 12. Még nem vagyok rutinos feladatkitűző, és olyan képeket is betettem a feladatba, amiket én készítettem. Nem lenne baj, ha hasonlót a netről is le lehetne tölteni az információkkal együtt. Azonban a 8. kép valószínűleg nem található meg, legalábbis nekem két nap alatt sem sikerült. Ezért feltettem kiegészítésként az objektum teljes képét (ez a netről való). Az én képemen lévő jelzett mértékegység az objektum talapzatán található.
- Január 16. Először CsA, majd Gyuri küldött részleges megfejtést. Eddig általában azt hittem, nehéz feladatokat adok fel, de gyorsan megfejtettétek. Most meg könnyűnek véltem, de a jelek szerint nem az. Ezért újabb könnyítést adok. A háromból két helyszín közelebb van egymáshoz és általában az egyikről szerveznek kirándulásokat a másikra. A harmadik helyszín viszont a másik kettőtől távolabb van, Magyarországhoz közelebb. Ezt a helyet igazán nagy számban látogatják a turisták, köztük a magyarok is. A helynek a történelem során magyar kapcsolata is volt. Ismereteim szerint a szobrot (oszlopot) is magyarok adományozták. A kőkéz tartotta rúd egy lépcsőkorlát, a város egyik nagyon fontos épületében.
DoSy: Szinte bármely 3 helyszínre igaz, hogy 2 közelebb van egymáshoz. Kivétel, ha egyenlő oldalú háromszög csúcsain helyezkednek el :-)
Karcsi: Egy nagyon hegyes háromszöget kell elképzelni, ahol a "távolabb" többszöröse a "közelebbnek", mondjuk 10:1 arányban.
CsA: A keresés időrendjében haladva, napokig, megszakításokkal:
3. kép - Beírtam a keresőbe a csikóhalas kút szavakat, erre kijött Rodosz és a kút képe más szögben (működik így is: 'rhodes seahorse': ).
Helye az óvárosban, a zsidó negyedben van: .
7. kép - Beírtam a képkeresőbe, hogy Rhodos, erre kijött a kút képe mellett a kikötő is a szarvasos oszlopokkal és a várral. A Mandraki kikötő tengeri kapujánál az oszlopokon álló szoborfigurák Elafos (szarvasbika) és Elafina (szarvastehén). Alighanem itt állt az ókori világ hét csodájából a 6., a Rodoszi Kolosszus , (30-40 m magas óriás, kővel bélelt bronzszobor, a hajók a terpesztett lábai közt jártak ki-be). A kikötő bejárat mögött az Agios Nikolaos (Szt. Miklós) erőd látható, közepén világítótorony:
Itt hosszú helybenjárás következett. Bedobtam három olyan képkeresőt, amivel nem kulcsszavak alapján, hanem grafikus képtartalomra lehet keresni, ha primitíven is (pl. Retrievr). Mindezek egyelőre nem adtak további eredményt.
6. kép - További rodoszi képeket nézegettem, hátha rálelek a harmadikra, mikor Bottka Gabriella képsorozatában előbukkant ez a kép: . Kiderült, hogy a házak a Rodoszhoz közeli Symi (Simi, Szümé?) szigetén vannak: , vagy
1. kép - Körülnéztem, bizakodva, hogy akár a spongyaárusra is rábukkanok rövidesen. Meg is lett e sorozatban a szivacsos stand,
9. kép - a kolostor harangtornyával együtt.
Ezután megmértem a Rodosz-Szümé távolságot, 40 km jött ki. Magyarország felé 400 km-t haladva a GE-ben csak Athénig jutottam. Stílusa nem felel meg a maradék képeknek. Nosza, ugorgyunk közelebb! Akkor Dubrovnik? Hát persze!
2. kép - Szent Balázs (Sveti Vlaho/Blaz, Saint Blaise/Blasius és az innen induló más nyelvi lapok) a városban igen sok helyen felbukkan, hiszen ő Dubrovnik védőszentje. Kezében a város makettje, néha pásztorbot. A feladott kép más szögből: , további Balázs képek: .
4. kép - Lépcsőkorlát kéz alakú kőtartói. Pár neten elérhető fotó róluk: , (láthatóan két külön példány, a második azonos a kitűzésben szereplővel, a mögöttes kődarabok és kiomlott barnás cementhabarcs mutaja). A térképbetétekre rázoomolva helyük szépen kijön. Az óváros térképén a helyet azonosítva ez a Pred Dvorom (Palota előtt) nevű tér, és valószínűleg a 13-as számmal jelzett Rektor (hercegi, kormányzói) palota.
8. és 8a képek - Orlando/Roland lovag zászlótartó oszlopa. E lap térképén és szövegében a 6. szám (alább magyar vonatkozások is említve).
Az oszloptalp felső lépcsőjének északi oldalán látható a bevésett hosszmérték etalon. Én azért találtam több fotót is róla a neten: , , . "Dubrovacki lakat" - 51,2 cm, könyöktől az ujjhegyig terjedő hossz, lásd pl. itt , az "Orlando's column" címszónál (szláv nyelveken a könyök fonetikusan laket-sk, lókoty-ru, ukiety-pl).
5. kép - Rodosz, Pillangók Völgye, avagy Petaloudes, millió link és kép. Egy ismerősebb! Helye: .
Tehát Rodosz 3-5-7, Szümé 1-6-9 és Dubrovnik 2-4-8 a három helyszín. Képek, geolinkek, fontosak és érdekesek már fent jobbára említve.
Kár, hogy még egyik helyen sem jártam, de most már nem biztos, hogy ez így is marad.
Gyuri első részleges megoldása és tippjei:
A nem mindennapi feladat (Hic Rhodus hic salta!) a könnyítések ellenére kissé meghaladta erőmet. Mindenesetre erre is járunk.
A három biztosan azonosított kép rodoszi illetőségű:
- Zsidó mártírok emlékműve,
- Rodosz, Mandraki kikötő: feltevés szerint a két szarvasszobor oszlopa az ókori világcsoda Kolosszus lábai helyén emelkedik,
- Petaloudes-völgy, azaz a Pillangók völgye (könnyítés volt) a balzsam- vagy storaxfákkal és gyantájukkal, amelyek vonzzák az itteni pillangókat (euplagia quadripunctata).
Biztosnak tűnik még két kép Szimi szigetéről:
- Panormitisz-kolostor vagy Szent Mihály kolostor tornya,
- panorámakép a szigetről a tenger felől.
Innen kezdve már csak találgatások vannak. A püspöksüveges szobor Szent Miklós? Az oszlopos lovag (könnyítés volt) Szent György? A piaci kép hol készülhetett vajon? A kőből faragott kéz bottal lépcsőkorlát?
Villanás elbitől, amiben van kifogástalan is, de utána nincs tovább:
Látom, hogy nem lesz erőm részletes megfejtésre, ezért bedobom a 3 tippem, ami első ránézésre is megvolt: Dubrovnik, Szantorini szigete és Ródosz. Dubrovnikban jártam is, itt hamar felismertem a város védőszentjét meg a Roland kutat (ha jól emlékszem a nevére). A másik két helyszin csak tipp.
Gyuri utózöngeként, már CsA megfejtése ismeretében: Gyűjtöttem még pár olyat adatot (veszett fejsze nyele), amire ő nem tett nyilvánvaló utalást:
(5) Dubrovnik régebbi magyar neve Raguza. Az istváni ereklyét, a Szent Jobbot az itteni domonkosok őrizték 1590-től 1771-ig, amikor is Mária Terézia visszaszerezte Magyarország számára. Adalék Rodoszhoz: a johanniták, akik később Máltára költöztek, 1309-1522 között telepedtek meg a szigeten. Symi pedig a mitológiai Khariszok (Gráciák) szülőhelye.
Karcsi: Sokat tanultam a feladatból kitűzőként és megoldóként is. Először azt hittem, nagyon könnyű lesz, mert ezeken a helyen, különösen Dubrovnikban már mindenki járt, bár én csak tavaly nyáron jutottam el. A második az, hogy a feladat megoldásának ismeretében sem tudtam minden olyant fellelni, amit más végül is megtalált. Dubrovnik magyar vonatkozásairól még annyit, hogy az 1358-as zárai béke szerint a Raguzai Köztársaság a magyar Királyság része lett, egészen 1458-ig, amikor elismerte az Ottomán birodalom fennhatóságát. A Roland oszlopon lobogott a köztársaság lobogója 1419 és 1808 között. A lépcsőkorlát a Rektori palota udvarában a felső szintre vezető lépcsőnél van: . A sok Szent Balázs szobor közül a feladott az óváros észak-keleti részén található, a külső Revelin erődből a belső várba vezető hídról látható a Ploce kapu fölött: kép1, kép2, .
CsA megoldása teljes, kiváló. Jár a többszörös lapoc pask. Másoknak is, bár apróbbak.

57. feladat, 2008. január 18. 23:40:18, kitűző: Gyuri
Gyuri: Lássuk a soron következő kitűzést.
(1) Kik ők? Miről híresültek el?
(2) Hol található a képen látható emléktáblájuk (geolink)?
(3) Ki készítette ezt a műalkotást?
(4) Hol található a művész legismertebb, monumentális szabadtéri chef d'oeuvre-je?
Határidő: 2008. január 25.
Gyuri: egy válasz érkezett, dícséret és babérkoszorú illeti.
CsA: Beírtam a képről kisillabizált szöveg néhány szavát a keresőnek és megkaptam a gyanított eredményt. Tán csak nem Vanzetti karakterisztikus bajsza ragadhatott meg bennem is?
(1) Ferdinando Nicola Sacco (1891-1927) és Bartolomeo Vanzetti (1888-1927) két olasz-amerikai munkás, akiket gyilkosság miatt villamosszékben kivégeztek egy több jel szerint kifogásolható eljárást követően (justitzmord). Az ügy világszerte nagy tiltakozást váltott ki.
Ugyan 50 év elmúlt, de nem lennénk a mai Magyarországon, ha a napi politika nem találna alapot a szembenállásra ennek a megítélésében is, akár történészi megnyilatkozások formájába öltöztetve: egyik, másik. A nyájas olvasó mérlegeljen maga, mit fogad el inkább.
(2) A helyhez adalékok innen:
  However, like the many mysteries that surround the Sacco and Vanzetti case, witnesses and pictures indicate that the original relief produced by Borglum was cast in bronze. Yet, what lies still at the Boston Public Library is a plaster caste. The whereabouts of the bronze sculpture is unknown. An aluminum replica of the relief also exists at the Community Church of Boston, in Copley Square.
Tehát van egy bronz változat ismeretlen helyen, egy alumínuim másolat a bostoni templomban és egy gipsz a bostoni könyvtárban.
A templom és a könyvtár egymáshoz közel, a Boylston Street két szemben lévő sarkán van: . Itt ha be van kapcsolva az Utcakép opció, folyamatos panoráma sort láthatsz a kékkel jelzett utcákon. Vigyázat, nagyon jó!
(3) Gutzon de la Mothe Borglum (1867-1941) dán-amerikai művész.
(4) Négy amerikai elnök, George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt és Abraham Lincoln hatalmas, hegybe vájt mellszobrai.
Mount Rushmore, Black Hills, Dél-Dakota. Mivel a guglikép pont itt felhős, most jobb ezt nézni: .

58. feladat, 2008. január 19. 12:09:38, kitűző: Gyuri
Gyuri:
(1) Melyik földrészen járunk?
(2) Hol található ez az emlékkő? Hol folytattak még ilyen kísérleti robbantásokat ezen a földrészen (geolinkek)?
(3) Melyik városkában készült a további két kép?
(4) Mivel foglalkoznak ma is ezen a helyen a szakemberek?
Határidő: 2008. január 29.

Gyuri: CsA és Karcsi küldött megfejtést, mindkettő tökéletes. Summa cum laude.
CsA:
(1) Ausztrália.
(2) Korábbról tudom, hogy az angolok Ausztráliában robbantottak, így e lapon az ausztrál helyszíneket néztem. Részletes adatsor és linkek.
a) Emu Field, - itt a kis piramis képe. Totem tesztek, pontos helyeik az oldal alján. Az első geolinkjei: , . Nyilván itt áll az emlékkő is.
b) Maralinga: . Buffalo és Antler tesztek.
(Ál)magyar vonatkozások: az egyik bomba a Blue Danube (Kék Duna) volt, és van itt egy Dobo nevű teszt helyszín is... ;-)
c) Woomera egy országnyi méretű zárt katonai terület, Maralingát is magába foglalja. Itt atombombák célbajuttató eszközeit tesztelték.
d) Montebello Islands, Hurricane tesztek: (szerintem ki van halványítva, ha összevetem a közeli Barrow sziget képével).
Termonukleáris robbantások már a Malden és Karácsony szigeteken voltak, de ezek nem Ausztrália részei.
(3) Woomera Village: és tőle délre 15-20 km-re Nurrungar: .
(4) Főként katonai űrkommunikácó, közös ausztrál-amerikai. Közkeletű vélekedés szerint 1999-ig Nurrungarban volt az Echelon globális elektronikus lehallgató rendszer ausztráliai állomása.
Karcsi:
(1) Ausztráliában járunk, délen.
(2) Az emlékkő az Emu Field nevű sivatagban található: , a brit atombomba kisérletek során elvégzett Totem-One elnevezésű robbantás helyét jelöli.
Ausztráliában nukleáris kisérleteket folytattak még a Montebello Islandsnél és Maralingánál, utóbbi része a Woomera tiltott területnek.
(3) A két további kép Woomera városában készült: A harmadik kép a Woomera Defense Support Program földi állomása, vagy más néven Joint Defense Facility Nurrungar:
(4) Woomerában több dologgal foglalkoznak a szakemberek. Egyrészt van egy Missile Park nevű nyilvános hely, ahol különböző Ausztráliában kifejlesztett lövedékeket és rakétahordozókat mutatnak be. Másrészt folyik űrkutatás, innen bocsátottak fel számos műholdat, terveznek egy űrkikötőt, amely fontos szerepet fog játszani a nemzetközi űrállomás fejlesztésében.

59. feladat, 2008. január 19. 19:46:08, kitűző: CsA
CsA: Rekordrövid kitűzés a "mik ezek?/kakukktojás?" sémára: , , , . Működési elvük lényege? Határidő: február 1.
Gyuri:
(1) Eglin AFB (Egyesült Államok, Florida) AN/FPS-85 Spacetrack Radar.
(2) RAF Fylingdales SSPAR (Nagy-Britannia, North York Moors National Park).
(3) Novokurjanovo a kakukktojás, a "könnyűmetró" próbapályája.
(4) Balabanovo körzete: Pill Box Radar Don-2NP.
(5) A működési elvhez Reményi Judit: Optoelektronikai eszközök és információ-technológiai alkalmazásaik c. értekezését idézem, 70-72. pp.:
  A fázisvezérelt antennarendszerek sorban vagy két dimenzióban elhelyezett diszkrét sugárzó elemekből álló rácsok, amelyekben a kibocsátott elektromágneses nyaláb irányítása, formálása, fókuszálása az egyes antennaelemekre adott jelek fázisának változtatásával történik úgy, hogy az elemekről érkező hullámok a kívánt helyeken interferenciával erősítik, a nem kívánt helyeken pedig gyengítik, illetve kioltják egymást.
Előny a hagyományos rendszerekhez képest a gyorsabb pásztázás, az ellenséges radarhullámokat állandó irányban veri vissza, a fázisvezérléssel formálható nyaláb, kis térben elhelyezhető, nincs mozgó alkatrésze, megbízhatóbb teljesítményt nyújt.
Karcsi:
Rakétavédelmi radarrendszereket mutat (1),(2) és (4), míg (3) egy helyiérdekű vasút érdekes, kör alakú sínpályája.
(1) Floridában, az Eglin Air Force Base-on lévő AN/FPS-85 radar, mely 20th Space Control Squadron kezelésében van.
(2) A North York Moors National Park területén, Fylingdales-ben létesült BMEWS III radart mutatja (Solid State Phased Array Radar = SSPAR), amelyet a RAF (Royal Air Force) kezel.
A BMEWS ballisztikus rakétákat előrejelző rendszer, hadászati rakéták és műholdak felderítésére, követésére. További állomásai: Clear (USA, Arkansas), Thule (Grönland).
(3) Egy Moszkvától délre, Butovóban lévő kör alakú vasúti pálya, vagyis ez a "kakukktojás", .
(4) Szintén Moszkva mellett áll a DON-2NP Pill box típusú radarállomás , amely a város körüli rakétavédelmi rendszer része. Magyar cikk.
(5) A működés leírása. Lényege: Az irányított sugárzást eredményező hullámfrontot fázisvezérelt elemi sugárzókból álló sík felülettel gerjesztik a korábbi lokátoroknál szokásos mozgatott paraboloid reflektorok helyett. A mozgó reflektor geometriai alakhűségének fenntartása, a szél és jegesedés hatásainak csökkentése roppant nehéz feladat, ezzel ellentétben ha az irányított sugárzást eredményező hullámfrontot megfelelő fázismenetű elemi sugárzókkal gerjesztik, akkor a nyaláb mozgatása jelentékeny mértékben egyszerűsödik. A lokátor harcászati-műszaki jellemzői az álló antenna miatt igen stabilak, és messze meghaladják a forgó radarokét.
Példa: Cobra-Dane antenna. Átmérője kb. 28 m, az állomásépület egyik - a függőlegestől 20°-kal elhajló - falát foglalja el. 15360 aktív elemi sugárzót és 19408 passzív, rezonáns méretű elemet tartalmaz. A mozdulatlan antennával a nyaláb ±60°-os vízszintes és +60°, -20°-os függőleges mozgatását, valamint iránykarakterisztikájának megváltoztatását, beleértve több függetlenül vezérelhető résznyalábra való bontását is meg lehet valósítani. 3600 km-ről képes észlelni egy kosárlabda méretű fémtárgyat.
CsA:
Tehát Gyuri és Karcsi küldött gyors és helyes megfejtést. Ugyan mindketten csak külön felhívásra egészítették ki a beküldött megoldásaikat az adott radarféleségek működési elvével, az eredmény nagyon érdekes lett. Így aztán alig győzöm őket dícsérni.
Most pedig lássuk a fázisvezérelt antennarácsot képen is. Az alábbi két animáció (forrás) az egyenesen és ferdén indított hullámfrontot mutatja:

egyenes nyaláb ferde nyaláb
egyidejű impulzusok: egyenesen fokozatosan késleltetett impulzusok: ferdén

A kitűzéshez az ötletet elbi kerek gyorsítói és Gyuri csonka gúlája, radarjai adták. A Moszkvától délre eső vasúti tesztkört pedig már elég sok ideje nézegetem ahhoz, hogy egy feladatban végezze. De majdnem bekerült Karcsi napos helyeinek kutatása során, a rodoszi lepkevölgytől 2 km-re talált katonai radarállomás , is.

60. feladat, 2008. január 27. 11:50:43, kitűző: Gyuri
Gyuri: Az egyes kérdések sorban az alábbi képekhez csatlakoznak:


(1) Hol található a térképen sárga színnel jelölt építmény - ország, város, geolink?
(2) Melyik intézmény logója ez? Melyik országban, városban, melyik utcában - geolink?
(3) Melyik országban, városban található ez az épület? Mi működik benne? Mi található még ebben a városrészben - csak felsorolás és geolink?
(4)-(5) Mi kapcsolja a négy személyt a modern épülethez? Mi található az épületben? Hol van ez az intézmény - ország, város, geolink?
(6) Mi működik ebben az intézményben, melynek címe: Arngrímsgata 3. Hol van - ország, város, geolink?
Határidő: február 5.
Gyuri: Megfejtette Karcsi és CsA (igaz, neki a tervezők csak tippjei voltak), sőt jobban körbejárták a témát, mint én. Mindegyik megoldásnak voltak erősségei, melyek alább egybegyúrva olvashatók. Gratulálok!
Különböző északi országokban (nl, no, se, dk, is) lévő királyi/nemzeti könyvtárak, a négy illető pedig a koppenhágai könyvtár tervezői.
(1) Koninklijke Bibliotheek (Holland Királyi/Nemzeti Könyvtár) épületének alaprajza. Hollandia, Hága.
(2) Nasjonalbiblioteket (Nemzeti Könyvtár) logoja, . Norvégia, Oslo, Henrik Ibsens gate 110. , .
(3) Kungliga Biblioteket (Svéd Királyi/Nemzeti Könyvtár). Svédország, Stockholm, a Humlegården (a.m. komlókert) parkban .
Régen királyi gyümölcsös volt, ma itt áll Carl von Linné, a rendszertan tudósának emlékműve . A környék a melegek találka- és felvonulóhelye is.
A városrészben találhatók még többek között a Kungliga Tekniska Högskolan, a Kungliga Musikhögskolan, a Stockholms Olympiastadion, a Historiske Museet, a Sveriges Radio és a Sveriges Television épületei.
(4) A schmidt-hammer-lassen építész iroda négy tervezője, Morten Schmidt, Bjarne Hammer, John Foldbjerg Lassen és Kim Holst Jensen, akik megnyerték az alább következő új koppenhágai könytárra kiírt pályázatot a Fekete Gyémánt nevű épülettel.
(5) Det Kongelige Bibliotek (Dán Királyi/Nemzeti Könyvtár) Dánia, Koppenhága, Søren Kierkegaards Plads 1. , .
(6) Landsbókasafn Íslands - Háskólabókasafn (Izlandi Nemzeti és Egyetemi Könyvtár). Izland, Reykjavik. , .
Végül egy ide vágó magyar gyűjtőlink.

Következő sorozat

 
 Közlemény. A CsaTolna mint egyesület 2010 végén feloszlott, de baráti kör formájában tovább működik. A világhálón hagyott nyomunk javarészt ezután is elérhető lesz, az sem kizárt, hogy a tartalom frissül, kiegészül.
 CsaTolna © 1998-2022.