null www.csatolna.hu - főoldal
iv null
 Magunkról    Újdonságok    Publikációk    Rendezvények    Szépek    Érdekességek    Körpanorámák    Tolna megye    Időjárás    Webkamera    Impresszum  
 
 

CsaTolna feladványok, földgömbi keresés

A GoogleMaps és GoogleEarth megjelenésével új távlatok nyíltak a földgömbön való otthon ülő keresgélés előtt. Nem kell szégyenkeznünk annyiban, hogy hazai viszonyok közt jó térképi keresésre ad alkalmat a Térképcentrum is.

Alább olyan feladatok sorakoznak, amelyek egy kicsit a CsaTolna két éve futó versversenyére rímelnek. A játék munkaneve egyelőre "földgömb szörcs", azaz [fgs]. Jó keresést!

Az eddigi összes keresés kmz formátumban: . A korábbi feladatok tízes csoportokban (katt a kiválasztottra):
1.  Niagara és George erőd    börtön Lipótváron    Argonne fehér szarvasa    nácik Nürnbergben    Petrarca    Riga    München    Józsefváros    Groote Schuur    Percy és Hadassah  
2.  Héttorony, Arad    ESO teleszkópok    U-505    Belovezsszkaja Puscsa    Liptói falumúzeum    szeminárium Venegono-alsón    Dachstein/Hallstätter gleccser    Kunffy és Rippl-Rónai    villa Pulában    Szun Jat-szen  
3.  Fácánok szigete    nagy bazárok    a Ghan    kumisz    székóriás    Mont Royal    Manaus    Musza Dagh    Königsberg 7 hídja    Caprivi földsáv  
4.  ÉNy átjáró    Garibaldi    Vogelsang    Harald, Roskildéből    U2, Powers    Santiagók    Bercsényi huszárok    Makaó    Ninoy    Salerno  
5.  Haugland helyei    Atlanti repülés    Szt. Gellért    Belfort    metrók    Meszolongi    Savonlinna    neves szelek    nő az ablakban    nápolyi dalok  
6.  gyorsítók    bárányos ember    Babits, Eötvös    sípályák    ásványvizek    napos helyek    Sacco-Vanzetti    brit atombombák    radarok    északi könyvtárak  
7.  világítótornyok    River Cottage    haditemetők    a Selyemúton    hidakról    külemlékmű    alföldi kirándulás    hol alszom?    új Kárász    lójáratban  
8.  megújulók    falak    Martello torony    tudósaink    Bauhaus    Pintér művei    Loti kávéház    Kölliken    Kreutzer    légvédelmi tornyok  
9.  magyar Hollywood    lipicai    Krétai lelet    Ralli múzeumok    lány, pincében    múzeális hajók    Memento mori    szívhang    Vilnius    Kufstein  
Már fut a tizedik is:
 bazaltoszlop    latinház    sörnyitó    Balto    venéz nőszobor    parti reptér    extraház    elfogva    londokk  

21. feladat, 2000. július 20. péntek, 15:05:21, kitűző: Gyuri
Gyuri:
(1) Madárról - többes számban - elnevezett sziget. Melyik folyóban található?
(2) Milyen nagy jelentőségű békét kötöttek meg ezen a szigeten (emlékkő is jelzi ennek a helyét)? Mikor?
(3) Kik voltak a szerződést aláírók?

Határnap: augusztus 2.

Gyuri:
(1) A sziget neve Fácánok szigete, spanyolul: Isla de los Faisanes, franciául: Ile des Faisans.
A sziget a Bidasoa/Bidassoa folyóban található, Baszkföldön, a Pireneusok lábánál, már majdnem kinn az Atlanti óceánnál.
E Pireneusok lapon megnyíló térkép nyugati szélén, a San Sebastian melletti piros pötty jelzi Irun/Hendaye határvárosok helyét, alább rövid szöveg.
A folyó és környezetének körpanorámája (kattints a bal oldali kis térképen a 13-as számra!)
További érdekesség, hogy a sziget kondomínium, azaz a spanyolok és franciák fél éves váltásokban gyakorolják felette a hatalmat. Területe csupán 2000 m2 és így a legkisebb kondomíniumnak is számít.
(2) A Pireneusokról elnevezett békét 1659. november 7-én írták alá. A Harmincéves háború idején kezdődött spanyol-francia harcokat zárta le. A vesztfáliai és pireneusi béke eredményei nyomán Franciaország Európa vezető katonai hatalmává vált.
(3) A szerződést IV. Fülöp spanyol király képviseletében Luis Menéndez de Haro y Sotomayor, XIV. Lajos francia király nevében pedig a főminiszter Mazarin kardinális látta el kézjegyével.
Megfejtést nem kaptam, de ettől függetlenül gratulálok a küzdőknek.

22. feladat, 2007. július 28. szombat, 17:01:35, kitűző: CsA
Három nagyváros azonos rendeltetésű részeinek a képe látható itt. Ezek az évszázados helyek messze földön híresek. Megfejtendők, kérdések:
(1) A három város és országaik neve?
(2) Hogy hívják magyarul és ottani nyelveken ezeket a helyeket?
(3) Mindegyik műholdképhez kérek egy-egy adott helyen készült jellemző fotót, internetes link formában. Ha netán volna saját kép, még jobb!
(4) Természetesen beküldendő a három geolink is.
Eddig a kötelezők voltak, idősebbek itt abba is hagyhatják. Edzettebbek, fiatalabbak számára a szorgalmi feladatok:
(5) A képekről összesen legalább három további nevezetességet is kéne azonosítani - utca, tér, kupola stb.-, ezek akár egyen is lehetnek. Persze emelné a megfejtés értékét, ha mindről lenne.
(6) Külön jólvanfijam-ért találjatok kisebb térképeket, amik részletezik az adott területek funkcióit!
Határidő: augusztus 5.
CsA: A kulcsszó természetesen a bazár. Egy megoldás érkezett, Gyuritól. Kisebb javításokkal, kiegészítésekkel vált teljes értékűvé, miáltal szerzője vastagon megszolgálta a "jólvanfijam"-ot!
Bazárügyi alapismeretek legjobban tán a Terebess lexikon vonatkozó szócikkében szerepelnek.
Gyuri hosszas unszolásra tárta fel, hogy a megoldáshoz egy korábbi, a Héttoronyról szóló feladvány vezette. Mikor Sztambul megvolt, akkor már csak nagy közel-keleti vagy maghrebi bazárokat kellett keresni. Kicsit időigényes, de a jelek szerint nem eredménytelen. Ennyit az isteni szikráról...
Megfejtése tehát kis kiegészítésekkel a következő, a képeken balról jobbra, fentről fefelé haladva:
(1) Kairó - Egyiptom, Isztambul - Törökország, Marrakesh - Marokkó.
(2) A kairói piac vagy bazár a Khan el-Khalili, Djaharks el-Khalili emír alapította 1382-ben. Az isztambuli Fedett- vagy Nagy Bazár helyi neve Kapali Carsi. Marrakeshben a bazárnegyedet szúknak (suk, sook, souk, souq, suq stb.) hívják, mely a piacként is működő, háromszögletű Dzsema el Fna tér mögötti utcákban terül el.
(3) Guglizott fotók tömege: cairo+khalili, istanbul+grand+bazar, marrakesh+souk. További fényképek a Panoramio-ról - ezek egyben geolinkeltek, így (4)akár velük is kipipálható: Isztambul , Kairó , Marrakesh .
Jobb linkek még: angolul, németül (térkép!), de szép ez a több nyelvű lap is.
(5) Kairóban a már fent említett al-Azhar mecset található a bazár közelében. Isztambulban ilyen a Bajazid-mecset. A marrakesh-i mutatványosoktól, és koldusoktól hemzsegő főtér ugyancsak szóba került; neve is érdekes - jelentése holtak gyűlése vagy a nemlét tere; mecsetje pedig a Koutoubia.
(6) "Hol mit kapni?": a Khan el-Kalili térképen betűk, a Nagy Bazár, kattintható altérképein kis ikonok jelzik a szakosodott részpiacokat. Végül egy szűk szúklista.
Nekünk tetszett, tán a kibiceknek és az olvasóknak is...

23. feladat, 2007. augusztus 8. szerda, 17:51:07, kitűző: Gyuri
Gyuri:
A keresett műszaki létesítmény (lásd az alábbi fotográfiát) egy hatalmas ország nagy, 19-20. századi közlekedési beruházásának ma már nem használt régi szakaszán található.
(1) Mi az ország, a közlekedési vonal és a létesítmény saját neve?
(2) Kiknek állít emléket nevében a vasút?
(3) Mikorra készült el a régi - befejezetlen - és mikor az új - végleges és teljes - vasúti vonal?

Határnap: augusztus 20.

Helyes megfejtés nem érkezett, CsA a nemrég leomlott híd miatt Minneapolisban kutakodott, sikertelenül. Jöjjön tehát Gyuri "szabad_a_gazdája" kérdésszámok nélkül (válogassa ki, aki akarja).
Gyuri: A feladatra teljesen véletlenül találtam rá, az ausztrál észak-déli transzkontinentális vasút elnevezése szúrt szemet: the Ghan. Kiderült, hogy a vasút nyomvonala egy másik nagy helyi vállalkozás nyomában épült: the Overlord Telegraph (itt már feltűnik a keresett híd is). A vasút építésében afgán tevehajcsárok vettek részt állataikkal, emléküket őrzi a neve, de korrekt tájékoztatás van ugyanerről magyar nyelven is. A keresett vasúti híd (Algebuckina) a ma már nem használt régi szakaszon található, itt olvashatóak műszaki jellemzői. Geolinkek a szakasz és a híd helyzetéről: , .
Az ausztrál vasúti építkezések rövid összefoglalója és kronológiája: e lapon tanulmányozható.
Izgalmas és sokrétű feladat volt, megérte időt szánni rá, arról nem is beszélve, hogy leágazásai még sok titkot rejtegetnek a nem lankadó kutatók számára.

24. feladat, 2007. augusztus 14. kedd, 17:58:12, kitűző: CsA
CsA: A bazárok folytatásaként jöjjön egy piac. Majdnem 20 éve, még az 1980-as évek végén jártam egy távoli országban, ahol a piacon árulnak erjesztett lótejet. Nemrég körbegugliztam a környéket, örömmel konstatálva, hogy egyes felismert helyek már nagy felbontásban láthatók (így ez sem lehet korábbi megfejtői nyafogások alapja :-)
De vissza a kumiszhoz, ami komisz dolog. Egy jó nagy tó partján lévő üdülőben tartott konferenciáról tértünk vissza, először a fővárosba, majd ott egy napot eltöltve haza. A rövid városnézésbe nevezetességként beletartozott a központi piac is, katt a bal oldali képre! Kb. a nyíllal jelzett helyen vettem fél litert az italból. Mivel véletlenül ;-) volt nálam egy piros kabátban sétáló figurával díszített, már kiürült viszkis üveg, abba mérettem bele. Jól ráhúztam, hogy ki ne lötyögjön. Nem kóstoltam meg, a családnak szántam meglepetésül.
Másnap délelőtt a repülőtérre indulva újra ellenőriztem, hogy jól zár-e a kupak, majd a palackot az aktatáskámba tettem. Már beszállásra várakozva tompa hangú, erős puffanás hallatszott a táskából, majd az eresztékeken keresztül csurgott-csöpögött a fehéres lé. A ramazuri felkeltette egy reptéri rendőr érdeklődését is, de gyorsan átlátva a tényállást végül békén hagyott. A jobb oldali képen a nyíl az esemény színhelyét mutatja. Törölgettem is mindent a szomszéd kioszkban e célra hirtelen vett nagy formátumú újságlapokkal, de a konferencia papírok és a kis kazettás Walkman totál eláztak... A szagokat jobb nem is említeni.

 

Kérdések:
(1) Mi az ország, a tó és a város neve? Vigyázat, az országé és a városé időközben változott, a régiek és az újak is kellenének!
(2) Geolinkek küldendők a piachoz és a reptérhez
(3) Ez így túl nehéz, segítsen még egy további kis oldalági történet és rávezető kérdés is. A tótól a fővárosba buszozva a HVG-t olvasgattam, többek közt egy magyar vezető száműzetéséről szóló cikket. Minő csoda, pont abba a - kb. félúton lévő - kisvárosba telepítették jakut feleségével együtt, amin éppen áthaladtunk. Ki ez a politikus és mi a város neve?
Határidő: egy hét, azaz augusztus 21.

Megint Gyuri az egyetlen és helyes fejtő:
(1) Kirgizisztán (a volt Szovjetunió tagköztársasága), Iszik-köl tó, Biskek. Utóbbi 1926-tól 1991-ig Frunze nevét viselte, aki itt született (Mihail Vasziljevics Frunze, 1885-1925).
(2) Geolink a piacra a magyrázó téglával . Manas(z) nemzetközi repülőtere egy másikon , és itt a honlapja.
(3) Rákosi Mátyásról van szó, aki a közeli Tokmakban volt száműzetésben 1956 után (felesége Fenya Fjodorovna Kornyilova).
A válasz kifogástalan! Jutalma a mellékelt montázs, kifehérített Johnnie Walkerrel és az "SzKP vendégével", a tyubetyejkás Rákosi pajtással (állítólag feszt ebben járt). Nicsak, ide a YahooMaps hibridje a legjobb kép! Még egy link, egy Esti Biskekből átvett cikk a száműzött diktátorról. Oroszul, de gépi webfordítással akár angolra némerte, franciára vagy spanyolra is átetetheti, aki úgy jobban olvas. No és a kumisz.

25. feladat, 2007. augusztus 23. csütörtök, 21:18:11, kitűző: CsA
CsA: Van egy osztrák áruházlánc, a bútor szakmában nyomul. Már több országban is van üzletük. Reklámjuk egy óriás piros szék, amit kitesznek épületeik mellé. Több emeletnyi, így jól látszik a nagy felbontású műhold- vagy légi képeken is. Nos legalább egy ilyen székes geolink kéne (jobb a 2, még jobb a 3 stb.), de az első geolinken túl lehetnek fotók is.
Hi.: augusztus 26.
Gyuri gyorsan megcsípte, hogy az XXXLutz a megfejtés és küldött linket a cég gyökereiről, meg egy wikit, valamint 4 képet (katt):

       

A kitűzői morgolódásra, hogy a 2. és 3. képen nincs is szék, a 4.-en is csak bajosan felfedhető, valamint explicit geolink nincs is köztük, csak a geolink felkeresése eredményeképpen előálló képek ezek, kiegészítette a megfejtést az osztrák XXXLutz boltok keresőtérképével (türelem, lassan tölt be az oldal!). Hát ez ügyes, szép, van is geolink dögivel, csak hát rájuk kattintva hol vannak azok a fránya piros székek?
No mindegy, jár a jólvanfijam!

CsA: A nürnbergi nagy széket a MS LiveSearch madárnézete mutatja a legjobban (4 irányból is láthatjuk, a N-E-S-W gombokra kattintva). Saját fotó róla, nem optimális a képkivágás, mert pont vezetés közben kaptam le. Azután nagy felbontású sajtóképek Eschbornból, de a műholdképen a szék még nincs rajta, pl. sem a GoogleMaps, sem a LiveSearch nem mutatja.
Az óriás szék amúgy máshol is fel van találva, lásd pl. a következő képkereséseket: 'giant chair' vagy 'grösste Stuhl'. (vigyázat, az utóbbira kijön egy elefánt-trágya kupac is!)

26. feladat, 2007. augusztus 24. péntek, 11:25:42, kitűző: Gyuri
Gyuri: Az alábbi metszetről szinte minden leolvasható (katt):

Kérdések:
(1) Ki építtette ezt az erődöt és ki volt az erődépítő? Utóbbiról néhány link keresendő.
(2) Hol találhatók ma az erőd maradványai? Legalább ilyen szép Google Earth-felvétel és egy link melléklendő.
(3) Melyik erőd a keresett (megtalált) hadmérnök nagyon híres legtökéletesebb munkája? Fotográfia erről.
Határidő: augusztus 31.
Gyuri: A kezdetekre visszautalva - lásd a 2005. őszi Fort Niagara/George és Lipótvár erődkereséseket - a fejtők (CsA és elbi) nagy tapasztalata rögtön megmutatkozott, mert azon melegében megoldották a feladatot.
(1)-(2) A mai Németország Rheinland-Pfalz tartományában, Traben-Trarbach területén, a Mosel folyó kanyarulatában található fennsíkon létrehozott majd lerombolt erőd, a Mont Royal építtetője a francia uralkodó XIV. Lajos, az építő pedig kiváló hadmérnöke, Sébastien Le Prestre de Vauban marsall volt.
Pompás látvány CsA "terepre ráhúzott metszete" a helyszínről (katt):


XIV. Lajos háborúiról franciául. Az erődről egy nagyon fontos link minden hozzávalóval németül. Vauban erődjeiről angolul.
Az erőd romjai mellett található reptér honlapja. Vauban egyéb munkáiról ad Franck Lechenet légifelvételeiből elképesztő válogatást.
(3) Végül Vauban felülmúlhatatlan remekműve, Neuf-Brisach erődvárosa (elbi német nyelvű hivatkozásai): egyik, másik.
CsA: Azért nekem ez nem volt sétagalopp! Hosszas terméketlen montreáli keresés után leolvastam a metszet bal felső sarkában a 'latitudo-longitudo' értékeket (N50, E28.5), ami az ukrajnai Zsitomir közelébe vitt! Sajnos ott is van egy mélyen bevágott folyómeder (Teteriv) és hasonló félsziget-szerű képződmény, sőt rajta akár hajdani erődfalnak betudható nyomok is . Mindenesetre alaposan kitanultam Bogdan Hmelnyickijt és a korabeli lengyel-ukrán történelmet, mire ráleltem a helyes irányra.

27. feladat, 2007. szeptember 4. kedd, 20:51:22, kitűző: CsA
CsA: Az alábbi kép (katt) idén márciusban készült. Sajnos nem én fotóztam, egy ingyenes magyar fotógyűjtő lapon leltem rá.

Kérdések:
(1) Hogy hívják a folyót, amit látunk előttünk hömpölyögni, és amit nem látunk balra hátul illetve amit jobbra hátul?
(2) Mi a közeli nagyváros neve? (3) Mi az a termék, ami naggyá tette?
(4) Szorgalmi feladat - a kép forrása, sőt szerzője. Megtalálható, ha az (1)-(2) már megvan.
(5) Természetesen kötelező a geolink, de legalább egy jellemző műholdkép a környékről.
Határidő: szeptember 8. éjfél.
CsA: Három megfejtő a dobogón, különböző színű jólvanfijamokkal jutalmazva:
MikPet (a pedáns) -- ezüst
1. Amazonas, Rio Negro, Rio Solimoes
2. Manaus
3. Kaucsuk
4. ?
5. A geolink.
elbi (az intuitív, beszédes) -- arany
A kép az Amazonason készült Manaus közelében. A folyó itt veszi fel a nevét, előtte a Rio Negro és a Solimoes volt a két ága. A várost a gumi tette naggyá. A Rio Negro - mint neve is mutatja - merőben más színű. A két folyó bővizű, és egy darabig szinte egymás mellett mennek. Persze a brazil zászló sokat segített.
A kép is meglett, bár erre kellett a legtöbb idő. A nőt Lindának hívják, és sok helyen járt már.
A geolink.
Gyuri (a lényegretörő) -- bronz
Manaus / Folyók násza: Rio Negro, Solimoes, Amazonas / kaucsuk
Források: Diszkosz, Világjáró.
A "Folyók násza" kicsit romantikus név, a portugál eredeti jóval prózaibb: "Encontro das Águas" , tehát "Vizek találkozása". A találkozás és nász között amúgy van egy árnyalatnyi különbség, igaz? Kösz a fejtést, Lindáéknak a képet.
MikPet: elbi megfejtése nyomán megnéztem a fényképet nagyban, és a beazonosított objektumok alapján pontosítottam a megfejtést: a hajó helye.

28. feladat, 2007. szeptember 8. szombat, 15:23:47, kitűző: Gyuri
Gyuri:
(1) Hol járunk? - katt!
(2) Mi a hegy neve?
(3) Ki az a prágai születésű osztrák író, aki róla regényt írt?
(4) Mi történt itt és mikor?
Határidő: szeptember 15.
Gyuri: A kitűzés eredményes volt, mert két jó megfejtés érkezett szinte egymás sarkában. CsA azon melegében hibátlan adatsorral szolgált, kisvártatva pedig elbi is linkekkel megterhelten megválaszolta a kérdéseket. Ehhez nincs mit hozzátenni, gratulálok!
(1) Törökországban járunk.
(2) A hegy neve: örményül Musa Ler, törökül: Musa Dagi.
(3) Az író Franz Werfel (1890-1945), rövid életrajza, a mű pedig "A Musza Dagh 40 napja"; elbi linkje a rövid tartalomra.
(4) Az események (az örmény genocídium) térképe, részletes háttere.

29. feladat, 2007. szeptember 8. szombat, 16:55:21, kitűző: CsA
CsA: A matematika egyik ágát, a gráfelméletet a híres bejárási feladat lehetetlenségének XVIII. századi bizonyításából eredeztetik.
(1) Mi a probléma ismert elnevezése? (2) Fogalmazzuk meg tömören a problémát, vagy adjunk magyar linket hozzá! (3) Ki a megoldást adó tudós?
Eddig többeknek fejből ment, de mostantól nehezedik és átcsap földrajzba, keresésbe!
(4) Az érintett város és folyó akkori, mai nevei? (5) Az érintett 4 földdarab és 7 híd nevei? (6) Mi a hidak sorsa, mai állapota? - több weblap részletezi, gazdag képanyaggal. (7) Hát persze, kell egy geolink is.
Határidő: szeptember 15.
CsA: A két megfejtő műveit most többé-kevésbé szöveghűen idézem:
Gyuri, még a kitűzés napján:
18:11 Tessék. De még jövök a hozzávalókkal!
19:00 A bosnyák meccs utáni kissé euforikus hangulatban:
  • Leonhard Euler, gráfelmélet.
  • Hogyan lehet a hét königsbergi hídon egyszer átmenni úgy, hogy mindegyiket érintem, visszaérve ugyanoda. link.
  • A négy földdarab neve: Altstadt - Észak, Kneiphof - sziget,
    Vorstadt - Dél, illetve Lomse - Kelet. Mostani elnevezésük: Lenyingradszkij, Baltyijszkij, Moszkovszkij rajonok/kerületek.
  • A hét híd korabeli neve balról jobbra, felülről lefele haladva: Kramer-Greune, Schmiede-Koettel, Honig, Holz-Hohe.
  • A szövetségesek bombázásai nyomán 1944-ben minden híd elpusztult, felépítettek belőlük ötöt.

  • 19:15 Csatolom: Königsberg - Kalinyingrád, folyója: Prégel - Pregolja.
    A hidak sorsához.
    19:34 A város térképe.
    elbi, ugyanaznap, késő este:
    Hát tényleg szinte minden megy fejből, vagy innen. A hidak meg innen.
    A Königsberg-Kalinyingrad probléma már engem is régen foglalkoztat, lásd itt.
    A légből is látszik, mennyire letarolták ezt a szép kelet-porosz kisvárost. A háborúban a lakóinak majd 90%-a elpusztult, a maradék németeket meg Sztalin likvidálta. Szinte csak a régi katedrális maradt meg és egy-két épület, a többi szörnyű szocreál. Érdemes kis összehasonlítást végezni a régi és új képek közt.
    CsA: Ez igen! A hidak történetének legjobb kifejtését a mindkét versenyző által megadott ausztrál forrás mellett én az orosz Wikin találtam.

    30. feladat, 2007. szeptember 15. szombat, 07:46:11, kitűző: Gyuri
    Gyuri:
    (1) Mely országok találkozási pontja a Caprivi Strip? - műholdas felvétel
    (2) Ki volt Caprivi és mi dolga volt itt? - link
    Határidő: szeptember 20.
    Gyuri: A kitűzésre két hibátlan megfejtés (CsA és MikPet) érkezett. A térségről küldött műholdas felvételek és a hivatkozott linkek kifogástalanok. Gratulálok!
    (1) Az egykori Német Délnyugat-Afrika népszövetségi mandátumterületként került a Dél-Afrikai Unió igazgatása alá. A Caprivi Strip vagy Caprivi Zipfel a ma már független Namíbia északkeleten kinyúló csücske, amely négy országgal teremt kapcsolatot (Angola, Zambia, Zimbabwe, Botswana). Linkek: index, namibia-travel. A földrajzi helyzetről: Caprivi Strip, orusovo, expertafrica.
    (2) Georg Leo Graf von Caprivi de Caprara de Montecuccoli, német kancellár Bismarck után, 1890-1894 közt. Von Caprivi a földsávot Német Dél-Nyugat Afrikához csatolta, hogy a németeknek átjárása legyen a Zambézihez és az Afrika keleti partján fekvő német gyarmatokhoz (pl. Tanganyika). Területcserével jutott hozzá a britektől, a Helgoland-Zanzibár Egyezmény keretében (lemondva Zanzibárról, további elemként megnyerve Helgoland szigetét is).

    Következő sorozat

     
     Közlemény. A CsaTolna mint egyesület 2010 végén feloszlott, de baráti kör formájában tovább működik. A világhálón hagyott nyomunk javarészt ezután is elérhető lesz, az sem kizárt, hogy a tartalom frissül, kiegészül.
     CsaTolna © 1998-2022.