null www.csatolna.hu - főoldal
iv null
 Magunkról    Újdonságok    Publikációk    Rendezvények    Szépek    Érdekességek    Körpanorámák    Tolna megye    Időjárás    Webkamera    Impresszum  
 
 

CsaTolna feladványok, földgömbi keresés

A GoogleMaps és GoogleEarth megjelenésével új távlatok nyíltak a földgömbön való otthon ülő keresgélés előtt. Nem kell szégyenkeznünk annyiban, hogy hazai viszonyok közt jó térképi keresésre ad alkalmat a Térképcentrum is.

Alább olyan feladatok sorakoznak, amelyek egy kicsit a CsaTolna két éve futó versversenyére rímelnek. A játék munkaneve egyelőre "földgömb szörcs", azaz [fgs]. Jó keresést!

Az eddigi összes keresés kmz formátumban: . A korábbi feladatok tízes csoportokban (katt a kiválasztottra):
1.  Niagara és George erőd    börtön Lipótváron    Argonne fehér szarvasa    nácik Nürnbergben    Petrarca    Riga    München    Józsefváros    Groote Schuur    Percy és Hadassah  
2.  Héttorony, Arad    ESO teleszkópok    U-505    Belovezsszkaja Puscsa    Liptói falumúzeum    szeminárium Venegono-alsón    Dachstein/Hallstätter gleccser    Kunffy és Rippl-Rónai    villa Pulában    Szun Jat-szen  
3.  Fácánok szigete    nagy bazárok    a Ghan    kumisz    székóriás    Mont Royal    Manaus    Musza Dagh    Königsberg 7 hídja    Caprivi földsáv  
4.  ÉNy átjáró    Garibaldi    Vogelsang    Harald, Roskildéből    U2, Powers    Santiagók    Bercsényi huszárok    Makaó    Ninoy    Salerno  
5.  Haugland helyei    Atlanti repülés    Szt. Gellért    Belfort    metrók    Meszolongi    Savonlinna    neves szelek    nő az ablakban    nápolyi dalok  
6.  gyorsítók    bárányos ember    Babits, Eötvös    sípályák    ásványvizek    napos helyek    Sacco-Vanzetti    brit atombombák    radarok    északi könyvtárak  
7.  világítótornyok    River Cottage    haditemetők    a Selyemúton    hidakról    külemlékmű    alföldi kirándulás    hol alszom?    új Kárász    lójáratban  
8.  megújulók    falak    Martello torony    tudósaink    Bauhaus    Pintér művei    Loti kávéház    Kölliken    Kreutzer    légvédelmi tornyok  
9.  magyar Hollywood    lipicai    Krétai lelet    Ralli múzeumok    lány, pincében    múzeális hajók    Memento mori    szívhang    Vilnius    Kufstein  
Már fut a tizedik is:
 bazaltoszlop    latinház    sörnyitó    Balto    venéz nőszobor    parti reptér    extraház    elfogva    londokk  

11. feladat, 2006. február 24. péntek, 22:44:21, kitűző: elbi
elbi: Ismét Google képek, ezúttal kettő, várakról:

Mindkét hely neve szomorúsággal tölti el a magyar ember szívét. Kérnék megoldásként (1) két számot, (2) mindkét képhez kapcsolódóan vers (3) és regény címeket, (4) ezen kívül linkeket, és információkat, hogy most mi van az épületekben. (5) Az első képhez még egy kormányzó nevét is.
Határidő: egy hét.

elbi kiegészítése: Nem két évszámot kérek, hanem két "nem túl nagy" prímszámot, ami a képekről egyből az ember eszébe jut.
CsA: (1) HÉTtorony és aradi TIZENHÁROM. A Jedikulát nemrég gugliztam körbe, kb. 20 éve sétáltam is mellette. Arad tovább tartott.
(2) - Versek a Héttoronyhoz -
Wathay/Wattay/ Vathay Ferenc székesfehérvári vicekapitány énekeskönyve:
... De mindenekbwll cziak azt mondom legien Én Istenöm Zentt. Akaratodd zerentt cziakad Zent lelköd az békeség thwrésre hiszen hizonnal ol kegielmes lstenemnek lennj, hogi hallgattuan meg zahaditaz meg es meg adod az en eluett Tarsamall latnoom... Írtam en Vathay Ferentz az enn kezemmel 1. Feb-holnaphan, Anno 1605
Arany János: Török Bálint
... Héttoronynak egy sötét zugában
Török Bálint üldögél magában;
Ifju korát a vénség megszánja,
Megérleli s a halál levágja. -
- Versek Aradhoz -
Népballada
...Aradi vár, aradi vár, halál völgye,
tizenhárom magyar vitéz temetője,
viruljanak sírotokon szép virágok
felejthetetlen légyen az ő haláluk.

További versek idézet nélkül:
Ady Endre: Október 6.
Palágyi Lajos: Az aradi vértanúk
Madách Imre: Az aradi sírra.
(3) Csak sorolom: Gárdonyi Géza: Egri csillagok. Bán Mór: Yedikule. A Héttorony ostroma (jaj!!!). Szőts István: Az aradi tizenhárom (irodalmi értékű forgatókönyv). Ordas Iván: Az aradi tizenhárom (ifjúsági regény).
(4) Yedikule Múzeum (nyitva keddtől vasárnapig 9:30-16:30, belépő 2,5 EUR), de van itt rock fesztivál is.
Az aradi vár nem látogatható, ma is katonai terület.
(5) Szilágyi Mihály (?-1461), kormányzó, Mátyás király nagybátyja raboskodott a Jedikulában. Keresési melléktermék a második képhez, hogy Horthy Miklós esküvője 1901-ben az aradi református templomban volt, ő pedig később szintén kormányzó lett.

12. feladat, 2006. február 25. szombat, 15:39:08, kitűző: CsA
CsA: Bár fut még elbi 11. feladata, aki túljutott rajta (én az előbb küldtem el egy teljesnek szánt megfejtést) már ráindulhat erre is. Semmiképp sem akarok attól elvonzani másokat, így először a #11-et fejtse, aki akarja. No meg valami kell elbinek is, mert még utóbb elunatkozza magát:-) De sok a duma, lássuk az új feladatot:
Nem túl gyakori egy olyan európai intézmény, melynek legfontosabb létesítménye nem is Európában van. Most ilyent kell keresni. A kitűzésben szereplő létesítmény négy fő objektumból áll, amelyeket alkalmas módon össze lehet kapcsolni, megsokszorozva az objektumok egyenkénti képességeit. Ezzel Európa az adott tevékenységben a világ élvonalába lépett. A környék, ahol a létesítmény található, elég kietlen, különleges éghajlatú:

Kérdések: (1) Az intézmény és a létesítménye nevei, a létesítmény helye - ország, vidék (ez mind szöveg). (2) Térképlink arról, hogy találhatunk oda (pl. közeli város, reptér, út, ilyesmi). (3) Link egy fényképhez, amely tartalmazza mind a 4 objektumot. Tehát nem maga a fotó! Sok fotó nem kell, inkább kevés, akár egy, de az szép legyen. Van bőven. (4) Mi a 4 fő objektum, milyen egyedi nevük van? (5) Ez tán a legnehezebb: azonosítani kell a fotón név szerint az objektumokat. Pl. balról jobbra, fentről lefelé, ilyesmi. (6) Műholdas link, amivel megkapható a fenti űrképrészlet (lehet a már megtalált térképen látható tereptárgyak felől közelíteni, de lehet a létesítmény földrajzi koordinátáit előkeresve azokat pl. a GoogleLocal- vagy -Earth-nek beadni). (7) További érdekességek, linkek, vagy az intézmény profiljába vágó eredmények, vagy erről tudósító cikkek a magyar/nemzetközi (szak)sajtóból, vagy a létesítmény honlapjáról, vagy bármi, amit a keresgélő fontosnak tart a téma kapcsán megjegyezni.
Határidő: március 5., vasárnap 20:00

A megfejtés Gyuri levelei alapján, az abban foglaltak kis pontosításaival, kiegészítéseivel a következő:
(1) European Southern Observatory, avagy Európai Déli Obszervatórium. A csillagászati kutatásokra szerveződött tizenegy tagú európai kormányközi szervezet központja a München közeli Garchingban található. Legfontosabb létesítményei, a Paranal és a La Silla Obszervatóriumok Chilében vannak. Előbbi a hosszan elnyúló ország Nagy Észak II régiójának déli szélén, utóbbi a Kis Észak IV régió északi szélén helyezkedik el.
(2) Itt a Paranal környéki tékép. Mutatja, hogy az obszervatórium Antofagastától - ahol szintén van ESO Hivatal - 120 km-re délre lelhető fel.
(3) Gyönyörű fényképek Paranal négy hatalmas teleszkópjáról. De a hivatalos fotótár se kutya.
(4-5) Segít a nagy telszkópok azonosításában egy kattintható térképvázlat, melyen balról jobbra haladva: Antu, Kueyen, Melipal, Yepun. Szatmáry Károly pár éves, de még ma is érdekes cikke magyar fordítást is ad a mapucse (helyi indián nyelv) nevekre: rendre Nap, Hold, Dél Keresztje és Szíriusz. Időközben kiderült, hogy a mapucsék valószínűleg Yepunnak mégsem a Szíriuszt, hanem a Vénuszt nevezték.
(6) A műholdas link, itt látszik a sivatag, a hegyek és a Csendes-óceán is, ráközelítve előjön négy világos pontként a paranali négy óriástávcső is. (Azóta nagy felbontású képre frisíttett a Google. A szerk.)
(7) Ismertetők a paranali távcsövekről, megfigyelésekről magyarul.
Gyurin kívül még elbi fejtett, szokás szerint fejből, kis hibákkal. Részletek leveléből: "Chilében az Atacama sivatagban van... A fő műszer 4 db 8,2 m-es távcső, (melyek) interferencia kapcsolatban is (működtethetők). Valami helyi istenekről nevezék el őket, de már korábban is voltak kisebb távcsövek a hegyen." Fontos, hogy a hangsúly nem a kis hibákon van, hanem az, hogy elbi a megfejtések "dallamát" rendszerint fejből tudja.
Dícséret nekik.

13. feladat, 2006. március 5. vasárnap, 14:10:38, kitűző: CsA
CsA: Az alábbi műholdkép egy nagy tó partján lévő nagyvárosban készült. A part menti ötsávos, 41-es út és a képet átlós egyenesként átszelő hat vágányú vasúti fővonal közt szép park található. A parkot részekre szabdalja a Nyugati, Keleti lagúna, sőt a kép alján látszik a Déli lagúna széle is. A park északi végén lévő vizet viszont nem Északi lagúnának, hanem valamilyen medencének hívják. A képet a medencén túl uralja egy kereszt alakú, nagy épület.

E hosszú bevezetéssel lassan eljutunk a mostani keresés fő tárgyához: egy 252 láb hosszú objektumhoz, amely az épület keleti oldalán található (a kép léptékén még alig vehető ki).
Kérdések: (1) Ország, város? (2) Az épület neve? (3) Mi a keresett objektum? (4) Kérek akkora nagyítású műholdképet (link formájában!), amekkorán már jól látható a keresett objektum. (5) Az objektum virtuálisan is, több QTVR panorámaként megtekinthető. Kérem a panorámák kiinduló lapjának linkjét. (6) Az objektum néhány fontosabb történelmi adata? (7) Mi történt az objektummal 2004. április 8-tól 2005. június 5-ig? Határidő március 11. szombat éjfél.

Gyuri: (1) Egyesült Államok, Chicago (Illinois), Jackson Park (2) Museum of Science and Industry (3) U505-ös német tengeralattjáró - ez a 252 lábnyi hosszúságú objektum (4) Műholdkép (5) Panorámák (6) Az épület eredetileg az 1893-as World's Columbian Expositionra készült: Palace of Fine Arts Building, majd ebből alakult ki különböző stációkon át a mai Tudomány és Ipar Múzeuma, részletesen itt. (7) A német tengeralattjáró múzeumi áthelyezésének munkálatairól a kérdéses időszakban ez a lap tudósít.
CsA: Ragyogó, még ha a (6) kérdés nem is az épületre, hanem a tengeralattjáróra (=objektum) vonatkozott.
Gyuri: Akkor a (6) erre módosítva.
CsA (2007. áprilisi megjegyzés): A tengeralattjáró áttelepítését egy Lámpabolti Esték sorozati előadás 20. kockája is taglalta - videó körítéssel -, lásd itt kicsiben:

14. feladat, 2007. június 26. kedd, 19:58:07, kitűző: CsA
CsA: Adott egy szomszéd országok határán átnyúló rengeteg. Szinte áthatolhatatlan erdőség, ősi fák, a természetvédelmi terület egy része a Világörökség listáján, egyik büszkesége a visszatelepített nagy növényevő.
Volt ott annak idején egy nem túl nagy kormányüdülő (egy közepes kőépület és három emeletes faház, lásd az alábbi műholdképen). Egy elég nevezetes nyilatkozatot fogalmazott meg itt három vezető és szűk stábja a 20. század vége felé, egy téli napon. A nyilatkozat annak ellenére elég súlyos volt, hogy már csak de jure deklarálta a de facto helyzetet. A delegációk az aláírás után gyorsan el is utaztak, nehogy a távollévő nagyfőnök esetleg lefogassa őket és mindent visszacsináljon.

Kérdések: (1) Hogy hívják a természetvédelmi területet? (2) Honlapja(i)? (3) Milyen állatot telepítettek ide vissza? (4) Mi a neve a helynek közelebbről, ahol a kormányüdülő volt a területen belül? (5) Ki volt a nyilatkozatot aláíró három politikus - névvel, akkor viselt tisztséggel? (6) Ki volt a nagyfőnök (név, akkor viselt tisztség), és hogy alakult az ő sorsa az eseményt követő hetekben? (7) Mi volt a nyilatkozat tárgya? (8) Esetleg fotók a kőépületről, faházakról? Határidő: még ebben a félévben.

Pretz Gyuri 1 óra 20 percen belül már az alábbi fejtéssel állt elő:
(1) Belavezsszkaja Puscsa Nemzeti Park
(2) www.bp21.org.by
(3) európai bölény újratelepítése (1929)
(4) Viszkul (kormányüdülő)
(5) Kravcsuk, Suskevics, Jelcin elnökök, minszki nyilatkozat a Független Államok Közösségének létrehozásáról, 1991. december 8.
(6) Gorbacsov, tisztsége a Szovjetunió megszűnésével megszűnt, 1991. december 31-én.
elbi két napra rá számozás nélküli "táviratában" darálta: Belavezsszkaja Puscsa nemzeti park, Fehéroroszország. Átnyúlik Lengyelországba, az európai bölény egyik életterre. 1991. december 8-án Borisz Jelcin, Leonyid Kravcsuk és Sztanyiszlav Suskevics az erdőségben lévő viszkuli kormányüdülőben írták alá a Szovjetunió felbomlásának dokumentumait.
CsA: Mindkét megoldás a lényeget tartalmazza, csak kis korrekciókkal, kiegészítésekkel élnék.
(1) A puscsa szláv nyelveken öreg fákkal sűrűn, őserdő szerűen benőtt terület (azért ne trópusi őserdőre gondoljunk). Oroszul Belovezsszkaja Puscsa, fehéroroszul Belavezsszkaja Puscsa, lengyelül Puszcza Białowieska.
(2) A park hivatalos honlapjai: fehérorosz (érdekes módon oroszul), lengyel. Az elbi által lelt weblap is belarusz domainen van, mégis oroszul és angolul jelenik meg. Amúgy a fehérorosz erdőrész 21. századi ökológiai problémáival foglalkozik. Magyarul a vonatkozó wiki lap ajánlható.
(3) A bölényhez nincs mit hozzátenni.
(4) Az egykori kormányüdülő Viszkuliban van. A tárgyalások és az aláírás a kőépületben folytak, Jelcin és Kravcsuk ott is lakott egy-egy azonosan kialakított lakosztályban, míg a házigazdák az egyik nagy faházban szálltak meg.
(5) A történelmet magyarul leghitelesebben a Múlt-kor szakportál írja le. Itt is olvashatjuk, hogy az orosz és ukrán delegációt az államfők, míg a fehéroroszt a parlamenti elnök vezette.
(6) Gorbacsov szovjet elnököt nem hívták meg, Nazarbajev kazah elnököt viszont igen, de ő meg nem ment el. Egy darabig várták, aztán aláírtak. Az aláírás után Suskevics felhívta Gorbacsovot, Jelcin pedig Bush elnököt (az idősebbet). Gorbacsovot nehezebb volt elérni, a Fehér Ház azonnal bejött, így az amerikaiak egy kicsit előbb értesültek a dologról. Gorbacsov tett kísérletet Saposnyikov marsallnál és más katonai vezetőknél a beavatkozásra, de azok az augusztusi puccs után már nem álltak kötélnek. Így végül december végén lemondott szovjet elnöki tisztéről. A résztvevők érdekes visszaemlékezéseit pl. az Új Izvesztyija, vagy az Ogonyok cikkeiben olvashatjuk.
(7) A Szovjetunió, mint nemzetközi jogi entitás megszűnik létezni, megalakul a FÁK.
(8) A kőépület és a faházak ezen a lapon láthatóak.

15. feladat, 2007. július 2. hétfő, 20:53:11, kitűző: CsA
CsA: Itt van megint egy guglikép alább, a kérdés kézenfekvő: hol a túróban járunk?
Azonnal rávágni elég nehéz persze, de ha elemezzük a képet, egyre könnyebb. Nézzük, milyen égövre utal a növényzet, városi/falusi/terepi jelleg dominál-e, vannak-e nyomai mezőgazdasági termelésnek, milyen a táblanagyság (pl. Lengyelországra a nadrágszíj parcellák sokasága a jellemző, máshol sokkal nagyobbak a művelt területek). A kép bal felső sarkában egy körbekerített objektum van. Orientáló lehet a mérete, magassága, ami a vetett árnyékból becsülhető. A kerítés formája is jellegzetes. Az objektum funkciója is vélelmezhető. Körülötte pár kisebb épület. Az átlósan menő úton középtájt valami akadály-szerű ragadja meg a tekintetet, jobbra alul különféle téglalap alakú foltok-pontok sorakoznak az út mentén. Méretük szerint nem épületek, van egy nagyobb, hosszabb fehér, a többi apróbb. Legalul egy sárga vonal, a hibrid nézetben ez nyilván út...
De nem segítek így tovább, mert hovatovább nem marad mit fejteni.

No jó, pár irányt szabó fotót még ideteszek:
  

Kérdések: (1) Mint fenn: hol a túróban járunk? A válasz legyen szöveges és térképi link is. (2) Mi a képen látható épületegyüttes funkciója? (3) Természetesen egy elugrási cím ide is kéne, hiszen van weblapjuk - még ha nem is külön, saját, hanem egy másikba integrálva. (4) Milyen két nagyobb természeti képződmény van e völgytől északra és délre, úgy 30-30 km-en belül? (5) Milyen földrajzi léptékű mesterséges létesítmény van e helytől jó 15 km-re nyugatra? (6) Beküldendő még legalább egy, ide leginkább illő gasztronómiai lap, indoklással, több lehet persze.
Határidő: 07.07.07. 07:07. Érted. - Miii? - Jaaj..., hát szombat reggelre.
Gyuri másnap reggel küldte ezt mindenféle cicázás nélkül:
(1) Szlovákia/Perbenye/Pribylina
(2) Liptói Falumúzeum/Múzeum Liptovskej dediny
(3) www.slovakiatourism.sk
(4) É: Magas-Tátra, D: Alacsony-Tátra
(5) Liptómáriai víztározó/Vodná nádr'z Liptovská Mara
(6) www.popradskepleso.sk (liptói túró)
Sejtéssel indított elbi, s mint szinte mindig, elsőre a jóval:
Ez egy templom, köritőfalakkal, körülötte egy sknazen. Előtérben autóparkoló, busszal. Nem gondosan művelt földek, tehát nem Svájc vagy Ausztria, hiába kőszáli kecske. Szlovákia? Lengyelország déli része? Valami ilyesmi, hm, ez lesz, amit megpróbálok. Egyébként az egész qnehéz. Nem is találtam szlovák skanzent, ami ilyen lenne, többhöz nincs most kedvem. Egy hideg-meleg orientációt küldhetsz, de ne többet.
  (A kitűző=szerk megj.: meleg elküldve, kőszáli kecske kamzíkra javítva.)
Na, megvan végre. Leírom, azt is, hogy találtam oda. Az eleje ugye intuíció, amit megerősítést nyert. A "Hol a túróban járunk?" kérdés alapján először Túrócszentmártonra gondoltam, mert ott is van skanzen, de az ottani templom nem volt középkori, körítőfal sem volt. Ez a templom meg csaknem biztos, hogy középkori, mert keletelt. Kerestem hát tovább, Liptóban, mert az is túró. Találtam egy honlapot, ahol az összes szlovák skanzen fel volt sorolva. Itt csak végig kellett menni középkori körítőfalas templomot keresve, ami Liptóban van. Meg is lett: Pribylina! Aztán már csak a guglimepszbe kellett beütni, egy kis nagyítás és íme. A többi már adja magát.
  (Kisvártatva újabb elbi levél esik be, sajnos a listára, további fejtéseket agyonvágólag, a Szerk.)
Most veszem észre, hogy egy csomó kérdésre nem válaszoltam:
(4) Északra a Magas-Tátra, délre az Alacsony-Tátra.
(5) Liptói víztároló. Ennek építése során áttelepített épületek vannak főként a skanzenban.
(6) Gasztrolinkek: liptói túró. és a híres sztrapacska receptje. Egy másik, hazai tájakról. Különösen ajánlom ezt "nyelvi humora" miatt, ahonnét megtudhatjuk, hogy egy jó helyen most egy "liptói túró galuska szalonnával" 84 Sk. Egyébként jó pár évvel ezelőtt én is ettem egy sztrapacskát Besztercebányán és nagyon-nagyon finom volt. Azóta többször csináltunk már itthon is, mert brinzát már nálunk is kapni.
CsA: csak még annyit, hogy szlovák étteremben ne sztapacskát kérjetek, mert lehet, hogy nem is értik.
A rendelés minimum ilyesmi legyen: - Prosím pekne! Bryndzové halušky, a pivo.

16. feladat, 2007. július 4. szerda, 16:03:47, kitűző: CsA
CsA: Tegyük fel, hogy ülünk egy repülőgépen. Az valamivel dél után felszáll Milánó nagy repülőteréről és elkanyarodik északkeletre. Emelkedés közben több fotót készítünk az egyik baloldali ablakon át. A levegőből meglátunk egy sokat sejtető méretű épületegyüttest és kíváncsiak leszünk: vajon mi is van itt alattunk, mi lehet a története, a mai rendeltetése. Nos, szakasztott így esett meg velem :-)) 2006. május 9-én. Később kinyomoztam róla nagyon sok adatot, érdekességet. Most arra kérem az érdeklődőket, hogy ők is tegyék meg.
Négy képet mutatok alább, magyarázó szövegeikben (alt=...) óra:perc:másodperc formában adom készítésük EXIF-ből kinyert időpontjait:
- az elsőn a repülés közben készített megelőző kép látható,
- a második és harmadik a keresés tárgyát tartalmazza, előbbi teljes képen, utóbbi kinagyítva,
- a negyedik kép az időben következő fotó:

12:35:42 
12:36:44  12:36:44 
12:38:18

A repülési irány az első és negyedik képen látható tavakat körvonalaik alapján azonosítva meghatározható, a második/harmadik kép készítésének helye az adott útvonalon az idők alapján 1-2 km pontossággal becsülhető.
Kérdések: (1) Az első és negyedik képen látható tavak és/vagy városok? (2) A keresett épületcsoportot és közvetlen környezetét tartalmazó térképes/műholdképes link? Netán kis térképvázlat, rajta vonallal jelölve a repülési útvonal és pöttyökkel a képek fotózási helyei - olyan könnyű ma már ilyent a guglimájmepszben csinálni! (3) Település? (4) Utca, házszám? (5) Mi minden van most ebben a jókora épületben? (6) Történeti elemek? (7) Saját weblap, netán fotók, vagy bármilyen kapcsolható netes különlegesség?
Határidő: mivel az előző liptói feladat megfejtése idő előtt ismertté vált, ne várjunk túl sokat, legyen jövő kedd, azaz július 10.

Gyuri: Sajnos egy heti keserves nyüglődéssel se jutottam közelebb a megfejtéshez (az olasz nyelv páratlan szépségeivel viszont sikerült megismerkednem), ezért csak körüljárom:
- Milánó, Malpensa: felszállás gyakorlása.
- Tüzetes vizsgálódás: Milánó és Varese közötti terepszakaszon (a bal oldali ablakok egyikéből) pompás GoogleEarth-i felbontásban(!?)
- Comói-tó: Como (ez biztos).
A megfejtendő intézmény lehet: ospedale, istituto di ricerca, universitá vagy fondazione esetleg abbazia, monastero. Via dolorosa mia... A megfejtést kíváncsian várom!
elbi: Az még csak hagyján, hogy Milánó legnagyobb reptere nem is Milánóban van, de hogy a keresett objektum nincs is meg nagy felbontásban!
A Comói-tó (4. kép) alakra hamar megvolt. Miután azonosítottam a repteret, a Varesei-tavat is be lehetett határolni (1. kép). Utána viszont abbazia-k, monastery-k, Lombardia-k keresése, majd a térkép nagy felbontású részeink mm-ről mm-re való átfésülése, amennyire a romokban heverő gépem ezt megengedte... Semmi intuició, semmi könnyedség, és mindhiába!
Azt el se mondom, hogy találtam rá erre... Tehát a milánói érsekség szemináriumáról van szó, Venegono-alsón.
CsA: Igen, Varese és Como tavak/városok felismerve. A kis térképvázlat végül rám maradt, de sebaj. A település a zoom után előbukkan, Venegono Inferiore a becsületes neve (megfáradt fejtőktől a Venegono-alsó is elfogadható) és az utcanév: Via Papa Pio XI (azaz tizenegyedik Piusz pápa, s korántsem valami iksz-i Pió-papa utcája). Adjuk be a város- és utcanevet egy kedvelt keresőnek és eljutunk az intézményhez, sőt a 32-es házszámhoz is.
Ha valakinek kétsége lenne elbi linkjében, menjen mélyebbre az adott lapon a virtuális látogatásra. A fotó magáért beszél. A kis baloldali alaprajzra kattintva előjön egy nagyobb, melynek minden száma egy elugrás az adott részletre (bejárat, előcsarnok, múzeum, könyvtár stb.), szép képekkel. Hát ilyesmik vannak az épületben, ezen a lombard Pannonhalmán.
Jómagam egy csomó igen hasznos és a gyakorlati élet során szinte nélkülözhetetlen ismeretre tettem szert a történelem kapcsán. Pl. arra, hogy a milánói, Szt. Ambrus gyökerű, azaz ambróziánus liturgia némileg eltér a rómaitól, amire a katolicizmusban nem sok további példa van. Végigbújtam hozzá egy 30-as években kelt teológiai tankönyvet a miserendekről (na jó, ezt magyarul) meg ilyesmi. A Wikipedián tanulmányozhattam az olasz és magyar (fő)egyházmegyei hierarchiát. És képzeljétek, a Stoppani természettörténeti múzeumban (bal első szárny) vitrinek tömegében lehet nézegetni még ásványokat is.
Node hogy csak kis felbontásban érhető el a környék? Quella e vita! Minden erőfeszítést dícséret illet.

17. feladat, 2007. július 5. csütörtök, 15:52:56, kitűző: elbi
elbi: Történt, hogy elhatároztam, 44. születésnapomat egy gleccseren fogom tölteni. Ezen:


Úgy terveztem, hogy felvitetem magam vagy 2100 m-ig, ahol egy remek webkamera állandóan fotózza a gleccsert, majd onnént megyek még egy kicsit felfelé, amíg egy magyaros nevű kunyhóhoz érek, amely mögött már nem messze ott a gleccser lába. A hegyen valójában két gleccser húzódik. Amihez felértem volna, az a régészek számára is ismert nevű, míg a mellette lévő magáról a hegyről van elnevezve (nehogy az Ötzire gondoljatok!). Visszafelé jövet pedig teszek egy kis kitérőt egy német egyetemi városról elnevezett kereszthez. Olyan tragédiának állít emléket, ami erősen felveti a tanárok felelősségét. Persze az egész tervemből nem lett semmi, csak ez a feladvány.
Kérdések: (1) A hegy neve? (2) A webcamera linkje? (3) A menedékház neve (majdnem űrhajós, vagy fizikus), weblapja? (4) Milyen tragédiának állít emléket a kereszt? (5) Mi a régészek számára is ismert név?
Határidő: július 10.
Gyuri: (1) Dachstein: www.derdachstein.at, (2) webkamera: www.simonyhuette.at, (3) menedékház: Guttenberghaus, (4) Heilbronni iskoláscsoport tragédiája - 1954, (5) régészet - Hallstatt: www.hallstatt.net
CsA: Kikerestem az összes német felsőoktatási intézményt, leválogattam az egyetemeket, de még így is 75 város maradt... Néhányhoz hozzápróbáltam keresőszóként a keresztet. Nem ment (persze, mert ahogy később kiderült, a Kreuz helyett Kreutz-ot írtam).
Vizuális kereséssel már nagyobb volt a siker. Ezután Dachstein térképet keresve bukkantam erre. Meglett szinte minden róla:
(1) A hegy neve: Dachstein & Hallstätter Gletscher
(2) A webcamera linkje
(3) A majdnem űrhajós/fizikus nevű menedékház a Simonyhütte. Néhány link hozzá: első, második, harmadik stb., stb. Nevét a magyar ősök ivadékaként Csehországban született és ott felnőtt Friedrich Simonyról, a földrajztudósról és az Alpok kutatójáról kapta.
(4) A kereszt a Heilbronner Kreuz, ahol 1954-ben Húsvétkor egy heilbronni fiúiskolából 10 - kb. tizenöt éves - tanuló és 3 tanár megfagyott a hegyen a hirtelen rosszra fordult időben, hiába figyelmeztették őket. Városuk temetőjében is emlékkövet állítottak nekik.
(5) A régészek sokat tanulmányozták a korai vaskorhoz kötődő hallstatti kultúrát.

18. feladat, 2007. július 7. szombat, 08:28:24, kitűző: elbi
elbi: Következzék egy újabb forduló! Két jóbarát, akik nem is laktak messze se egymástól, se tőlünk (katt a képre!):

katt a képre

Kérdések, feladatok: (1) Kik ők? (2) Mi van beguglizva a képeken? Mindezt persze szabad linkekkel, egyebekkel felcicomázni.
Határidő: 1 hét.

CsA: Hát, ennyit még nem gályáztam feladványon... Mindkét pasi képe ismerős volt, de a nevek nem ugrottak be.
Amire először felfigyeltem, az a műholdképek színbeli tónuseltérése. A Guglin a Balatontól déli irányban húzódó zöldesebb és vörösesebb sávok színei illetve a "nem laktak messze tőlünk" Somogy megyét valószínűsítették.
A ruházat alapján belőve a kort kastély vagy kúria lakóhelyre kezdtem gyanakodni. Elő is kapartam ezt a lapot és elkezdtem szisztematikusan végigmenni a táblázat sorain, odaugratva a GE-t, ránagyítva stb. Jó két óra ráment. A feladványhoz kapcsolható eredmény semmi, viszont egy csomó érdekes helyet találtam. Másnap folytattam Tolnában, ugyancsak semmi... Azután Rippl-Rónait vettem elő, (aki tudvalévően kaposvári kötődésű), szövegkereső, képkereső sok-sok lapon keresztül, eredmény nuku, feladva... Beidézve elbi: "hát ez qnehéz".
Az áttörést az hozta, hogy szinte véletlenül kiszúrtam az ecseteket a jobb oldali pasi markában. Nosza, 'somogy festő' megguglizva a képkeresőn. A 7. lapon előjött a csokornyakkendős kép, ami erre a lapra vitt. Fejem eldurrant. Természetesen előzőleg Somogytúrt is végigtúrtam, de a jelek szerint nem elég figyelmesen, bár még a kúriatáblázatban is gusztálgattam a Kunffy-emlékmúzeum bejegyzést...
Megvolt hát az egyik. A smmi lapot végigolvasva Rippl-Rónaira leltem (újabb fej-eldurranás), ezek után Kaposvár "vöröses" részét átböngészve megtaláltam ezt a környéket is. Újabb gyors guglizás: 'festő lonkahegyi', amire előjött végül ez a szöveg, majd a teljesség kedvéért ez a lap is.
No, hát meglett. Festők,
- Kunffy Lajos (Somogytúr, emlékmúzeum, kisnemesi kúria lakás valamint oszlopos-timpanonos műterem a parkban) és
- Rippl-Rónai József (Kaposvár, emlékmúzeum a Rómahegyen, a parkkal körülvett egykori villájában).
Jó feladat volt!

19. feladat, 2007. július 12. csütörtök, 01:54:28, kitűző: CsA
CsA: A következő feladvány az isztriai félszigetre vezet, a múlt század elejére. Az Osztrák-Magyar Monarchia haditengerészeti központja Pólában (Pula) volt. Hosszú ideig lakott ott családjával egy Horthy Miklós nevű tengerésztiszt, később ellentengernagy, mind a 4 gyereke e városban született.
A kérdés egyszerű: egész pontosan hol állt a Horthy villa (mai utcanév, házszám, geolink)? Politikai/történelmi alapon most ne ítéljünk, ez a keresés másról szól - amúgy is tengerésztiszti periódusát elég széles körben pozitívnak ismerik el.
Ha netán a neten nem sikerül megtalálni - próbálkozni azért kell -, megengedett rákérdezni emilben, alkalmas horvátországi vagy más személyektől. Határidő: 07.19.

elbi: Már eleve kishitűen, vagy két órás keresgélés után feladtam. De azért sok érdekeset megtudtam a korról és Horthyról.
CsA: Én is abbahagytam, csak nálam tovább tartott (5-6 óra halmazatilag, több nekifutással). Néhány találat a netről, ami némileg behatároló volt, de azért nem vitt sokkal közelebb:
  • Egy cikk részlete
    Új Magyar Képes Újság, horvátországi magyar hetilap, VI. évfolyam 39. szám 2001. október 12.
    "A koszorúzások után a magyarországi vendégek buszukkal Pula felé vették útjukat, és pihenésképpen a Szent Eufémia-templom harangtornyából megtekintették Rovinjt. Pulán Lóczi Edit, a HMDK Pulai és Isztriai Egyesületének elnöke fogadta a magyarországi küldöttséget. Az ő vezetésével látogattunk el a tengerészeti temetőbe, amelyben magyar nemzetiségű tengerészek is végső nyughelyet találtak. Távozóban a buszból egy pillantást vetettünk Horthy Miklós omladozó villájára, majd vendégei voltunk a pulai HMDK-nak."
  • Horthy memoár, 2. rész
    "Even in those days it was not easy to find a house at Pola, the main Hungarian naval base. After the birth of our first child, a daughter, we had a house built which had a garden and a fine view over the sea. This house saw the birth of our other children, another girl and two boys." Már akkoriban sem volt könnyű Pólában, a fő magyar tengerészeti támaszpontnál egy házat találni. Az első lányunk születése után épült fel egy házunk, kerttel és kellemes kilátással a tengerre. Ide születtek a további gyerekek, egy másik lány és a két fiú is.
  • Pulai turista összefoglaló, angolul
    "Especially interesting are the great number of private villas for higher ranked officers and civil servants, mostly located in the southern suburb Sv. Policarp. The houses with one or two apartments were set along quiet streets and surrounded by greenery. Numerous ornaments, sculptures and architectural details bear the features of Viennese Secession that gave entire Pula an air of a Central European city. Some of the finest examples are Villa Horty, Villa Wolf and many others." Különösen érdekesek a magasabb rangú tisztek és közhivatalnokok magánvillái, amelyek javarészt a déli városrészben, a Szent Polikárp negyedben helyezkedtek el. A házak egy vagy két lakásosak voltak, csendes utcákban épültek és zöld lomb vette körül őket. Több díszítés, szobor és építészeti részlet viselte a bécsi szecesszió jegyeit, ami Pulát egy Közép-Európai város levegőjével töltötte meg. A legjobb példák a Horthy villa, a Wolf villa és mások.
  • Végül kiküldtem vagy 5 rákérdező levelet helyi horvátoknak és magyaroknak, egyre jött is válasz hétfőn reggel a pulai turisztikai hivataltól:
    "Villa Horthy - street Pino Budicin 12, villa Trapp - Pino Budicin 11."
    Rá egy órára Gyuri is elküldte nekem majdnem ugyanazokat az adatokat, hogy ő előtte mennyit keresgélt, nem közölte. Egyeztetéskor kiderült, ugyanabból a forrásból szerezte (a pulaiak nagyot nézhettek, hogy miért lett fontos hirtelen ez a kérdés többeknek). De vissza a címekhez: Georg Trapp sorhajókapitány ezek szerint a túloldalon lakott.
    A mai Budicin utcát inkább Budicinovának hozzák a pulai térképek. Végigvonul a déli félszigetet folytató gerincen, a Szt. Polikárp kórháztól befelé, keletre halad, majd északra kanyarodik. Itt egy sor térképlink:

     
    Kicsit elfordított térképek:
     

    Szóval megvolt az utca-házszám, de geolink még hiányott. Azt kellett már csak tudni, hogy melyik a páros/páratlan oldal, és hol kezdődik a számozás. Ehhez szisztematikusan végig kellett kutatni az utca bármely házszámára vonatkozó linkeket. Van köztük szépségszalon [házszám: 9], orvosi műszer labor [13], éjszakai bár [16], lebénult gyerekek intézete [23], nyelviskola [25] stb. A gond megint ezeknek a címeknek a térképi lokalizációja.
  • Az első ígéretes nyom a nemrég alapított Byron idegennyelv iskola Magunkról nevű lapja volt. Ennek jobb felső sarkába egy kis térképet és az intézménynek helyet adó Villa Matilde fotóját tették. A térkép szerint a Budicinova és Tomasinijeva kereszteződésének DK-i sarkán áll a villa, stílusában olyasmi, amit mi is keresünk.
  • A második ígéretes nyom a Podroom bár. Ez ugyancsak az előbbi kereszteződés átlósan szemben lévő háza.
  • DoSy megnézte az iGo-n, de ennél közelebb neki sem sikerült eljutni. A geolink tehát elegendően nagy felbontás esetén egy - az utca északi oldalán lévő - házra mutatna, amely a Tomasinijeva sarkától kb. 50 m-en belül van.
    A Panoramio geolinkelt képei és általában a neten a környék légifotói közt keresgélve talált 6-8 kép közül tán ez a legjobb.
    CsA: Horvátországból frissen megtért unokatesóm, Bobi most küldte e képet. Sok más mellett 07.16-án kora reggel fotózta Pulában az adott környéken. Erősen megalapozott gyanúja, hogy ez a keresett objektum (akkor még nem olvasta a fentieket). Amúgy ő iniciálta ezt a feladatot :-)

    20. feladat, 2007. július 19. csütörtök, 18:37:22, kitűző: Gyuri
    Gyuri:
    (1) Egy nagy ázsiai ország első köztársaságának ideiglenes vezetője, nemzeti pártjának megalapítója, a "forradalom atyja". Ki ő?
    (2) Melyek voltak "népi elvei"? (csak felsorolás)
    (3) Hol található az államférfi síremléke (mauzóleuma)? (esetleg fgs-térképmelléklettel). Van egy kép is hozzá (katt):

    katt a képre

    (4) Mit jelentett a város történetében az 1937-es esztendő? (egy mondat elegendő)
    Megoldási határnap: augusztus 1.

    Gyuri: A feladatot a kitűzés napján, CsA még azon melegében - a pulai villa adatainak rendezgetése közben - megoldotta, őt elbi követte néhány nappal később ugyancsak tökéletes remekeléssel. A megoldás a következő:
    (1) Szun Jat-szen (1866-1925) kínai államférfi.
    A Kuomintang nemzeti párt megalapítója, az ország első ideiglenes köztársasági elnöke, a "kínai forradalom atyja", akinek eseményekben gazdag életéről magyarul a Múlt-kor ír (elbi találata), de hősünkről tovább olvashatunk az Anno vagy a História lapjain is, valamint tovább kutatva rábukkanhatunk az általa alapított még ma is létező és működő szervezetre.
    (2) 1905-ben hirdette meg a "három népi elvet", amely élete végéig politikájának vezérfonala lett. Ez a nacionalizmust, a demokráciát és a népjólétet jelentette, forrás a fentiek mellett.
    (3) A Nanking vagy Nanjing nevű Jangce-parti nagyvárosban. (CsA geolinkje).
    A város többször volt a hatalmas ország székhelye is, és persze nem csak a síremlékről nevezetes. Ismertetővel és fényképekkel gazdagítja a helyet a Wikipedia szócikke (CsA és elbi azonos találata), de tovább gyönyörködhetünk az épületben és környezetében az ázsiai történelmi építészet lapján, illetve a kínai utazások egyik lapján.
    (4) A megrázó eseménysorozat napja 1937. december 13., elkövetője a várost megszálló japán hadsereg, több mint háromszázezer kínai katonát és polgári lakost gyilkoltak le. Erről szól pl. Iris Chang könyve és Bill Guttentag és Dan Sturman amerikai rendezők Nanking című dokumentumfilmje.
    A szorgalmas és kitartó megfejtőknek köszönet, elismerés és dicséret.

    Következő sorozat

     
     Közlemény. A CsaTolna mint egyesület 2010 végén feloszlott, de baráti kör formájában tovább működik. A világhálón hagyott nyomunk javarészt ezután is elérhető lesz, az sem kizárt, hogy a tartalom frissül, kiegészül.
     CsaTolna © 1998-2022.