Az Internet szerepe a művészi alkotómunkában
Záró gondolatok
Irodalom
Szekszárd - Irodalmi oldal (http://www.terrasoft.hu/kultura/IRODALOM.HTM)
Magyar Elektronikus Könyvtár - Kortárs szépirodalom (http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/modern/)
Az irodalmi művek elektronikus közzététele aránylag kevés technikai problémát vet fel.
A mindenki által olvasható szövegformátum a minden sallang nélküli tiszta TXT fájl. Ebben egyedül az ékezetes magyar betűk kódolása vet fel kérdéseket, de ezek a kérdések mára már jól megválaszolhatók, miszerint az ISO-8859-2 kódolást kell használni, amit pl. az elterjedt windowsos szövegolvasó programok is jól értelmeznek.
Másik univerzális formátum a HTML, ami minden web-böngészővel olvasható. Az ékezetes betűk megjelenítése itt is megoldott, amennyiben a böngésző programot az éppen használt nyelvnek megfelelően beállították. A HTML fájlban ugyan érdekes jelsorozatokkal kell helyettesíteni az ékezetes betűket, de a különböző operációs rendszerek alatt futó különféle web-böngészők ezeket visszaalakítják olvasható betűkre.
Szokták még azt is csinálni, hogy valamelyik elterjedt szövegszerkesztő program saját formátumában teszik közzé a szöveget. Ez az alkotó számára kényelmes módszer, de az olvasók egy részének okozhat kellemetlenséget.
Ennél valamivel jobb az RTF formátum, amit szinte minden komolyabb szövegszerkesztő tud írni és olvasni.
újabban az Adobe PDF formátum is terjed, ami alkalmas arra, hogy minden olvasó ugyanolyan formában lássa a szöveget, de a PDF szövegek sokkal terjedelmesebbek, mint egy megegyező tartalmú TXT vagy HTML fájl. A PDF szövegeket az Adobe Acrobat Reader-rel lehet elolvasni, ami egy ingyenesen hozzáférhető program.
Képzőművészet
Balogh Jenő festőművész kiállítása (http://www.terrasoft.hu/kultura/baloghj/)
Kortárs Magyar Festőművészek (http://www.inforum.hu/festeszet/)
A képzőművészeti alkotások Interneten történő megjelentetése gyakorlatilag azok képi reprodukcióját jelenti.
Grafikák, festmények és egyéb síkbeli állóképek esetében a reprodukciós lehetőségek igen jók. Vannak jól bevált grafikus állományformátumok, amelyek alkalmasak bármilyen színes kép tárolására nagy felbontással, kb. 17millió színárnyalat egyidejű megjelenítését lehetővé téve, a képi információ vesztesége nélkül. Ezekkel "mindössze" az a baj, hogy egy-egy festmény nagy fájlméretet igényel, ezért - hacsak nem nagyon gyors az Internet-elérésünk - hosszú ideig tart a letöltésük.
Ezen a problémán a tömörített képformátumok alkalmazásával lehet segíteni, ami jelent némi veszteséget a képi információra nézve, de meg lehet találni azt a kompromisszumot, ami már jelentős méretcsökkenést eredményez, de még nem okoz észrevehető minőségromlást.
Az Interneten a képek legtöbbször GIF vagy JPG formátumban fordulnak elő.
Zene
GMD - German Music Database (kinyomtatható kották) (http://www.gmd.de/Misc/Music/scores/Introduction.html)
A zeneművek Interneten történő közzétételével még van némi probléma. Születtek már eredmények, nem is kevés, nem is rossz, a probléma a megvalósítás technikájának a sokféleségében van.
Amíg az irodalmi művek elektronikus megjelentetésére megfelel az egyszerű szöveg, a képek közzé tehetők a minden web-böngésző által támogatott GIF vagy JPG formátumokban, addig a zeneművek elektronikus kiadása esetén már nagyobb gond megtalálni a célnak megfelelő adatformátumot. A probléma mind a leírt zeneművek, mind a hangfelvételek megjelentetésénél fennáll, habár utóbbiak esetében a kérdés megoldódni látszik az MP3 tömörített hangformátum nagyobb arányú elterjedésével. Mindenesetre a zeneművek fogadása a közönség részéről is nagyobb technikai felkészültséget kíván, mint a szövegek vagy képek fogadása.
Az elektronikus kottakiadás két különböző utat követ. Az egyik a hagyományos kottát tárolja valamilyen grafikus fájlban, képernyő-megjelenítés, vagy nyomtatás céljából. A másik nem kottát terjeszt, hanem a kottával nagyjából egyező adattartalmú MIDI fájlokat, amelyek többé-kevésbé megfelelő programokkal több-kevesebb sikerrel akár kottává is alakíthatók, de elsősorban nem erre találták ki őket, hanem arra, hogy egy alkalmas programmal hangzó zenévé alakítsák, akár a számítógépbe épített hangkártya, akár pedig a hozzá csatlakoztatott szintetizátor, illetve midi-hangmodul segítségével. A midi fájl előnye a kis terjedelem, de azt tudni kell, hogy "megírt" és nem "előadott" zenét tárol, ezért azt nem tudhatjuk pontosan, hogy a hallgatónál hogy fog szólni.
Népművészet
Huszákné Czencz Marietta - tojásfestő - Báta (http://www.terrasoft.hu/hcm/)
Táncház- és népművészeti oldalak (http://www.datanet.hu/tanchaz/)
Osztrák néptáncok (http://www.mherger.com/Volkstanz/Volkstanz.htm)
Egy példa: Bandltanz és a zenéje midi fájlban.
A népművészet nagyon sokféle alkotási technikát magábafoglaló gyűjtőfogalom. Vannak a képzőművészetekkel és a zeneművészettel rokon ágazatai, melyeknek a problémáit az előzőekben tárgyaltuk. Nem foglalkoztunk még a mozgásművészetekkel, amelyeknek népművészeti megfelelője a néptánc.
Egy táncprodukció Internetes megjelentetése során együttesen jelentkeznek a képi megjelenítés és a hangvisszaadás problémái, tetézve azzal, hogy mozgóképet kell továbbítani. Az Interneten előforduló legprimitívebb mozgókép-utánzat az animált GIF, ami néhány állókép meghatározott sorrendben történő tárolása egyetlen fájlban, amit a böngészőprogramok úgy jelenítenek meg, hogy a képek egymást váltják ugyanazon a helyen. Ezt persze csak megemlítettem, mert egy tánc-előadást nem lehet vele életre kelteni. Ami már megfelel a célnak, az a video-fájl, általában AVI kiterjesztéssel. Hátránya a nagy terjedelem, illetve a vele járó hosszú letöltési idő.
Ahogy a képek és hangok tárolására kitalálták a tömörített fájl-formátumokat, úgy a mozgóképekre is. Ez az MPEG, ami sajnos nem minden gépen játszható le, olyan video-vezérlő kártya kell hozzá, ami támogatja az MPEG lejátszást.
Ahogy a zeneműveknél is van mód arra, hogy ne a valaki által megszólaltatott hangzó végeredményt, hanem a megkomponált zenét tegyük közzé, úgy a táncművészeteknél is létezik ennek megfelelője, a táncleírások közzététele, a hozzá tartozó zenével együtt. A táncleírás ilyenkor szöveges, esetleg megtűzdelve rajzokkal, amelyek koreográfiai jelekkel ábrázolják a tánc jellemző mozzanatait. A zenei melléklet lehet akár kotta, akár MIDI-fájl.
Tematikus címgyűjteményből
Aki körülbelül tudja, hogy milyen témakörben keresgél, annak nagyon megkönnyítik a dolgát a jól összeszedett, áttekinthető rendszerbe foglalt és rendszeresen karbantartott címgyűjtemények. Például művészeti források után kutatóknak nagyon tudom ajánjani a Magyar Kulturális Honlapot (http://www.port.hu/kultura/)
vagy a Művészeti Böngészőt (http://www.muveszetek.com/).
A magyar irodalmi művek legnagyobb tárháza az Interneten a Magyar Elektronikus Könyvtár (http://www.mek.iif.hu/), amely egyben a könyvtáron kívül fellelhető írományok legnagyobb tematikus címgyűjteménye is. Innen elindulva megtalálhatunk a halotti beszédtől kezdve a biblián és a klasszikus irodalmon keresztül a mai elismert és kevésbé ismert szerzőkig sok mindent, kivéve a közelmúlt és a jelen írásműveiből azokat, amelyeknek a szerzői nem járultak hozzá a közléshez.
Itt most egy szekszárdi vonatkozású hasonmás kiadványból mutatunk be egy részletet, amely teljes terjedelmében a http://www.terrasoft.hu/kultura/JONAS.HTM címen is megtalálható.
A Tolna Megyei művészeti források iránt érdeklődőknek a figyelmébe ajánlom a Szekszárdi kulturális oldalakat. (http://www.terrasoft.hu/kultura/)
Innen átlépve a képzőművészeti oldalra megtalálhatjuk
Czencz János festőművész honlapját, (http://www.terrasoft.hu/czenczj/) |
Mattioni Eszter hímesköveit, (http://www.terrasoft.hu/kultura/KEPZOMUV.HTM#Mattioni) |
Szekszárdon a kerámiaművészetnek külön oldala van, tekintve, hogy keramikusokban gazdag vidék vagyunk. (http://www.terrasoft.hu/kultura/keramia/) |
A Képzőművészet Magyarországon című összeállítás méltóképpen reprezentálja a magyar művészetet.
(http://www.kfki.hu/keptar/)
Zenei források keresésére is először a helybeli oldalakat ajánlom, ahonnan távolabbi gyűjteményekbe is át lehet lépni. (http://www.terrasoft.hu/kultura/ZENE.HTM)
Nagyon jó zenei forrásgyűjtemény van Helsinkiben, a Sibelius akadémián.
(http://www.siba.fi/Kulttuuripalvelut/music.html)